Jak připravit zahradu na jaro

Opět nastává to vzrušující roční období, půda se začíná prohřívat a stromy začínají pučet. Než se nadějeme, budeme vytahovat mrkev ze země a krájet čerstvě utržená rajčata ze zahrádky. Ale ještě předtím, než budeme sklízet, musíme toho ještě hodně udělat. Vhodné přípravné práce mohou zajistit výživnou úrodu a ušetřit novým zahrádkářům zklamání. Ať už se zahradničením začínáte, nebo už máte školní, zahradní či komunitní zahradu, zde jsou naše tipy, které vám pomohou připravit se na úspěšnou pěstitelskou sezónu.

Postavte si vyvýšený záhon

Pokud ještě nemáte zahradu, můžete zvážit vybudování vyvýšeného záhonu. Vyvýšené záhony jsou ideální pro drobné zahrádkáře a jsou užitečné pro použití, protože můžete naplnit zahradní truhlík zdravou půdou a víte, že vaše rostliny budou vyživovány. Dbejte na to, abyste zahradní truhlík postavili z neošetřeného dřeva a umístili ho na místo, kam svítí slunce. Další možností je zakoupení zahradních truhlíků.

Očistěte zahradní nářadí

Vyčistěte své zahradní nářadí, aby bylo vše připraveno k práci, jakmile nastane čas začít pracovat se zemí. Odstraňte rez, nabruste hrany lopat, lopatek a motyček a vše otřete. Je obzvláště důležité začít sezónu s čistým nářadím, abyste na zahradu náhodou neroznesli plísně nebo vajíčka hmyzu. Pravidelná údržba zahradního nářadí pomůže k jeho delší životnosti.

Založení kompostovacího systému

Pokud ještě žádný nemáte, zvažte pro nadcházející sezónu zřízení vlastního kompostovacího systému. Výroba vlastního kompostu je skvělý způsob, jak snížit náklady na hnojiva. Do kompostu můžete přidávat kuchyňské zbytky, zahradní materiál a odřezky ze zahrady. Vyberte si kompostovací systém, který je vhodný pro množství rostlinného materiálu, který do něj budete přidávat. Menší zahrady mohou zvážit vermikompostování nebo zásobník na kompost, zatímco větší zahrady mohou zvážit systém kompostování s více zásobníky.

Zdroj semen

Pořiďte si kvalitní semena od místního pěstitele. Místní semena jsou lépe přizpůsobena klimatu a prostředí vašeho regionu. Vyberte si semena, která budou dobře růst při množství slunečního světla, které vaše zahrada dostává. Mezi plodiny, které lze vysadit na začátku vegetačního období, patří fazole, brokolice, petržel, rukola, kapusta, salát a rajčata.

Vytrhejte ze zahrady veškerý plevel, spadané větve a velké zbytky rostlin. Upozorňujeme, že pokud je půda po zimě ještě mokrá, počkejte, až dostatečně vyschne, a teprve poté se pusťte do pletí nebo kypření. Příliš vlhká půda se může zhutnit a poškodit její strukturu. Vyčkání na dostatečné vyschnutí pomáhá udržet provzdušněnou strukturu půdy, ve které rostliny nejlépe rostou. Připravenost půdy poznáte tak, že vezmete hrst a rukama ji stlačíte tak, aby se z ní vytvořila koule. Půda je připravena ke zpracování, pokud se koule snadno rozpadá. Pokud si zachovává svůj tvar nebo se rozpadá pouze na velké kusy, které se nedrobí, potřebuje více času na vyschnutí.

Přidání kompostu do půdy

Když je půda připravena, přidejte kompost. Kompost je ten největší dar, který můžete půdě dát. Nahrazuje živiny, které se ztratily z předchozího vegetačního období, zlepšuje strukturu půdy a vytváří přátelské prostředí pro užitečný hmyz a mikroorganismy. Je důležité doplňovat půdu kompostem alespoň na začátku každého vegetačního období. Pokud ještě nemáte vlastní kompost, je třeba najít kvalitní zdroj, který je vhodný pro zeleninové zahrady. Můžete se poohlédnout po místním zahradnickém centru, poskytovateli kompostu, obci nebo zemědělci. Na vrchní část půdy navrstvíte 1 – 2 cm kompostu a před výsadbou jej převrátíte do hloubky asi 6 cm.

Založení přesazených rostlin

Svým semenům můžete dát náskok pěstováním přesazených rostlin v interiéru. Budete si muset pořídit misky pro zakládání semen a kvalitní zeminu pro zakládání semen v květináčích. Semena zasaďte do startovacích misek podle pokynů na obalu. Semena umístěte do teplé místnosti s dostatkem světla. Během růstu sazenic udržujte půdu vlhkou. Přibližně týden před vysazením sazenic ven je začněte přes den na stále delší dobu umisťovat ven a na noc je přenášet dovnitř. Tento proces se nazývá „otužování“ a pomůže sazenicím přizpůsobit se venkovním podmínkám.

Plánování údržby

Zeleninová zahrada vyžaduje pravidelnou práci při zalévání, pletí, sklizni a dalších činnostech! Je užitečné naplánovat si údržbu zahrady. Pokud se jedná o zahradu na dvorku, promyslete, kdo může rostliny zalévat, když jste mimo město. Pokud se jedná o školní zahradu, zvažte shánění dobrovolníků na letní prázdniny, protože v těchto měsících bude na zahradě nejvíce práce.

Zdroj:

https://seewhatgrows.org/prepare-garden-spring/

Ohodnoťte tento příspěvek!
5/5 (1)

Kateřina Vachová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *