Jak vyčistit mikrovlnnou troubu?

Mikrovlnné trouby lze považovat za základní vybavení každé moderní domácnosti. Snadno v ní ohřejete zbytky jídla, připravíte v ní chutné a rychlé pokrmy. Ale jedna věc, kterou vlastně žádný majitel domu nechce dělat, je uklízet obzvláště špinavou mikrovlnnou troubu.

Na rozdíl od čištění běžné trouby lze mikrovlnnou troubu vyčistit několika jednoduchými kroky. Zde je několik tipů a triků, jak můžete tento problém překonat a umožnit své mikrovlnné troubě, aby dlouho vydržela.

Co budete potřebovat?

Toto jsou jen některé z nejzákladnějších materiálů, které budete při čištění mikrovlnné trouby potřebovat. Naštěstí byste měli mít většinu těchto položek po ruce ve své kuchyni a koupelnové spíži. Ujistěte se, že je máte po ruce, abyste byli připraveni kdykoli, kdy si budete muset poradit se znečištěnou mikrovlnnou troubou:

  • 1 šálek vody
  • houba
  • citron
  • bílý ocet
  • jedlá soda
  • mýdlo na nádobí
  • komerční čisticí prostředek
  • utěrky z mikrovlákna
  • mísa vhodná do mikrovlnné trouby.

Čištění mikrovlnné trouby

Nyní, když znáte nástroje, které vám pomohou vyčistit mikrovlnnou troubu, uvádíme několik věcí, které byste měli vědět, pokud jde o čištění vašeho zařízení:

  1. Metoda mokrých papírových utěrek – pokud vaše mikrovlnná trouba nevypadá, jako by v ní došlo k jadernému výbuchu, pak bude k jejímu vyčištění více než dostačující použití svazku mokrých papírových utěrek. Stačí vložit mokré papírové utěrky dovnitř mikrovlnné trouby a spustit mikrovlnnou troubu na nejvyšší výkon po dobu asi 5 minut. Tento trik vytvoří páru, která vám pomůže odstranit nežádoucí nečistoty a kontaminanty v mikrovlnné troubě. Slouží také jako základní nátěr pro těžší problémy, jako jsou přilepené potraviny.
  1. Použití mýdla na nádobí – tato metoda funguje téměř stejně jako metoda mokrých papírových utěrek. Naplňte nekovovou misku vhodnou do mikrovlnné trouby částmi vody a mýdla na nádobí a vložte ji do mikrovlnné trouby. Nechte ji běžet jen 1 minutu na vysoké teplotě nebo dokud se nezapaří. Vyjměte misku a houbičkou otřete vnitřek mikrovlnné trouby. Nezapomeňte při tom vyčistit dvířka mikrovlnné trouby.
  1. Síla jedlé sody – jedlá soda je mimo jiné vhodným čisticím prostředkem na ulpělé potraviny v mikrovlnné troubě. Jednoduše připravte pastu z jedlé sody a vody a naneste ji na ztvrdlé potraviny. Nechte ji působit alespoň 5 minut a poté ji setřete vlhkou houbou nebo ručníkem. Tento postup můžete opakovat, dokud se vám nepodaří nežádoucí připálené jídlo uvnitř zcela a snadno odstranit.
  1. Roztok octa a vody – postup použití tohoto roztoku je stejný jako u metody s mýdlem na nádobí. Vezměte si misku vhodnou do mikrovlnné trouby a smíchejte v ní stejným dílem jeden šálek vody a ocet. Vložte ji do mikrovlnné trouby a nechte ji poměrně dlouho napařovat. Před dalším použitím nezapomeňte přístroj vytřít do sucha, aby uvnitř mikrovlnné trouby nezůstaly žádné stopy po octu. Octová voda je nadčasový, univerzální, přírodní čisticí prostředek, který pomáhá s odstraňováním odolných skvrn a nečistot. Pro mimořádně znečištěnou mikrovlnnou troubu jako stvořený.
  1. Použití citronu k osvěžení mikrovlnné trouby – stejně jako ocet je i citron dalším skvělým přírodním dezinfekčním prostředkem pro mikrovlnnou troubu. Stačí rozříznout jeden citron na polovinu a položit rozříznutou stranou dolů na talířek určený pro mikrovlnnou troubu. Přidejte několik lžiček vody a vložte talíř do mikrovlnné trouby, dokud se nevytvoří pára. Vyjměte talíř a setřete přebytečnou tekutinu uvnitř mikrovlnné trouby, to je vše, je to opravdu tak jednoduché. Opět nezapomeňte otřít vnitřní i vnější stranu dvířek mikrovlnné trouby.

Zředěný čistič oken pro dvířka mikrovlnné trouby

Ačkoli si toho možná dostatečně nevšimnete, dvířka vaší mikrovlnné trouby také potřebují něžnou péči. Ještě že zředěný čistič oken dokáže zázraky jak uvnitř, tak i zvenku mikrovlnné trouby. Použijte hadřík nebo houbičku, namočte ji do roztoku a začněte drhnout vnitřní i vnější stranu přístroje. Postup opakujte, abyste se ujistili, že je mikrovlnná trouba důkladně vyčištěná. Pokud vám vadí zápach čističe oken, použijte čistý hadřík namočený ve vodě a vydrhněte jej ještě jednou.

Komerční čisticí prostředky

Pokud nechcete riskovat použití jiných dezinfekčních prostředků na čištění mikrovlnné trouby a použití citronu, jedlé sody nebo octa prostě nepomůže, pak je čas koupit snadno dostupné komerční čisticí prostředky na mikrovlnné trouby.

Jednu věc však musíte mít na paměti: vyberte si komerční čisticí prostředek, který nezanechá ve vašem přístroji nepříjemný zápach nebo výpary, které by mohly ovlivnit vůni a chuť připravovaného jídla.

Stačí zajít do místního obchodu s potravinami nebo železářstvím a zeptat se na výrobky určené pro mikrovlnné trouby. Vždy si přečtěte návod a před dalším vařením mikrovlnnou troubu alespoň 30 minut vyvětrejte.

Bezpečnostní upozornění a tipy

  • Před čištěním mikrovlnnou troubu řádně vypněte a odpojte ze zásuvky, abyste předešli jakýmkoli nepříjemným nehodám, pokud nepotřebujete k čištění zařízení použít teplo.
  • Do mikrovlnné trouby nikdy nevkládejte žádné kovové předměty. Při čištění mikrovlnné trouby nepoužívejte kovové kartáče apod.
  • Při používání vody buďte opatrní. Mikrovlnné trouby jsou elektrické přístroje a pokud nebudete při čištění přístroje vodou zvlášť opatrní, může dojít k poškození přístroje.
  • Čas od času vyjměte a vyčistěte otočný talíř mikrovlnné trouby. Je naprosto bezpečné jej umýt ručně jako každý jiný talíř nebo jej vhodit do myčky nádobí. Jen se ujistěte, že jej před dalším použitím necháte zcela vyschnout. A nikdy jej nezapomeňte vrátit zpět, než mikrovlnnou troubu použije někdo jiný.
  • Při ohřívání jídla nebo nápojů v mikrovlnné troubě vždy používejte víčka. Snížíte tím počet případů rozstřiku, což maximálně prodlouží dobu mezi dalším čištěním vašeho přístroje.
  • Pokud je to možné, udržujte při používání mikrovlnné trouby nízké nastavení, abyste snížili pravděpodobnost rozstřikování nebo připalování potravin. Nezapomínejte na správné používání mikrovlnné trouby nejen proto, abyste si usnadnili čištění, ale také proto, abyste se vyhnuli nehodám v kuchyni.
  • Při čištění mikrovlnné trouby nepoužívejte silné chemické látky. Nezapomeňte, že v přístroji ohříváte potraviny nebo nápoje a nechcete tyto chemikálie náhodně spotřebovat.
  • Žádné čištění nevyřeší vnitřní problém vaší mikrovlnné trouby. Raději zavolejte odborníka, pokud vaše zařízení náhle přestane fungovat. Pomůže vám však udržet přístroj ve špičkové kondici, pokud jej budete pravidelně čistit.

Zdroj:

https://www.maidforyou.com.au/blog/how-to-clean-microwave/

Ohodnoťte tento příspěvek!
5/5 (1)

Kateřina Vachová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *