image

Přinášíme výběr nejlepších průtokových ohřívačů vody podle nezávislých testů spotřebitelů PROJDĚTE SI NÁŠ TEST A VYBERTE SI TEN NEJLEPŠÍ PRůtokový ohřívač vody NA TRHU.

 • Nemarněte čas hledáním nejlepšího průtokového ohřívače vody.
 • Na základě uživatelských recenzí vám pomůžeme vybrat nejlepší průtokový ohřívač pro rok 2022
 • Ušetřete s námi čas i peníze.

Bojler neboli průtokový ohřívač vody je nedílnou součástí každé moderní domácnosti. Bez teplé vody si dnes již život nedokážeme představit. Ve většině případů je ohřev vody řešen pomocí bojleru, avšak našli bychom i starší domácnosti, kde se ještě topí pod kotlem, aby byl teplé vody dostatek.

Výběr takového bojleru rozhodně není jednoduchý, a navíc nepatří ani k těm nejlevnějším produktům. Proto se v dnešním článku podíváme na pár užitečných rad, jak si nový ohřívač vody pořídit.

Vítěz testu spotřebitelů roku 2022

Lidovka

ELÍZ EHT 4.5

Průtokový ohřívač ELÍZ EHT 4.5: Průtokový ohřívač ELÍZ EHT 4.5 se řadí k ohřívačům s …

Více info zde
★★★★★★★★★★98%
Cena: 2 759 Kč

Zlatá střední cesta

ELÍZ EHT 5.5

Průtokový ohřívač ELÍZ EHT 5.5: Průtokový ohřívač ELÍZ EHT 5.5 se řadí k ohřívačům s …

Více info zde
★★★★★★★★★★98%
Cena: 2 929 Kč

Vítěz testu

ELÍZ ELX 10

Průtokový ohřívač ELÍZ ELX 10: Máte problém s dodávkou teplé vody na chatě, doma nebo …

Více info zde
★★★★★★★★★★90%
Cena: 5 629 Kč

Pro náročné

ELÍZ ELX 18

Průtokový ohřívač ELÍZ ELX 18: Máte problém s dodávkou teplé vody na chatě, doma nebo …

Více info zde
★★★★★★★★★★94%
Cena: 6 659 Kč

Co si před pořízením bojleru ujasnit?

Před samotnou koupí byste měli mít jasno v několika zásadních oblastech, což vám později umožní daleko snadnější rozhodování. Zjistíte nejen, jak velký elektrický ohřívač vody budete potřebovat, ale také jaký typ pro vás bude nejlepší.

 • První zásadní otázkou je počet osob, které jej budou využívat a jaká je spotřeba vody ve vaší domácnosti. Tak jednoduše zjistíte, jak velký ohřívač vody pro vás bude ideální.
 • Dále si ujasněte, kde bude bojler umístěn a zda máte dostatek prostoru pro jeho instalaci. V závislosti na zavedené energii pak zvolte i typ napájení, například pokud máte v koupelně přípojku na plyn, bude nejlepší zvolit plynový ohřívač vody.
 • Pro mnoho lidí je výběr často diktován rozpočtem. Proto je důležité mít jasno ve svém rozpočtu – a hlavně se ho držet. Cena nákupu nového průtokového ohřívače vody bude záviset na několika věcech, včetně výrobce, řady a modelu, typu a výkonu (měří se v kW).
 • Garantovaná délka záruky – záruky se obvykle pohybují v rozmezí 1-10 let.

Nejlepší průtokové ohřívače vody podle nezávislých testů spotřebitelů v roce 2022

1.místo

ELÍZ EHT 4.5

Průtokový ohřívač ELÍZ EHT 4.5: Průtokový ohřívač ELÍZ EHT 4.5 …

Více info zde
★★★★★★★★★★98%
Cena: 2 759 Kč

2.místo

ELÍZ EHT 3.5

Průtokový ohřívač ELÍZ EHT 3.5: Průtokový ohřívač ELÍZ EHT 3.5 …

Více info zde
★★★★★★★★★★92%
Cena: 2 929 Kč

3.místo

ELÍZ EL 51

Průtokový ohřívač ELÍZ EL 51:Průtokový ohřívač vody s kvalitní kohoutkovou …

Více info zde
★★★★★★★★★★94%
Cena: 2 919 Kč

4.místo

ELÍZ EL 41

Průtokový ohřívač ELÍZ EL 41: Malý průtokový ohřívač vody s …

Více info zde
★★★★★★★★★★92%
Cena: 2 779 Kč

5.místo

ELÍZ ELX 10

Průtokový ohřívač ELÍZ ELX 10: Máte problém s dodávkou teplé …

Více info zde
★★★★★★★★★★90%
Cena: 5 629 Kč

6.místo

ELÍZ EHT 5.5

Průtokový ohřívač ELÍZ EHT 5.5: Průtokový ohřívač ELÍZ EHT 5.5 …

Více info zde
★★★★★★★★★★98%
Cena: 2 929 Kč

7.místo

ELÍZ ELX 18

Průtokový ohřívač ELÍZ ELX 18: Máte problém s dodávkou teplé …

Více info zde
★★★★★★★★★★94%
Cena: 6 659 Kč

Proč si pořídit průtokový ohřívač vody?

Podle názvu byste mohli snadno odvodit, že ohřev vody zde probíhá za jeho neustálého průtoku, a proto tyto bojlery nedisponují zásobníkem na vodu. Elektrické průtokové ohřívače vody se obvykle umisťují v blízkosti kohoutků pod umyvadlo nebo dřez. Jejich obrovskou výhodou jsou kompaktní rozměry, a tedy snadná skladovatelnost a hospodárnost.

Tepelné ztráty jsou navíc minimální, protože tento elektrický ohřívač vody ohřeje vždy pouze takové množství kapaliny, které je požadováno. Voda je navíc ihned spotřebována, a proto nestihne vystydnout. Na druhou stranu je spotřeba elektrické energie obrovská. Tento typ ohřívače navíc musí být umístěn u každého kohoutku, což může být u většího domu velký problém. Proto se více hodí na občasné využití na chalupě, terase nebo v dílně.

nejlevnější a nejlepší průtokové ohřívače vody

1.místo

ELÍZ EHT 4.5

Průtokový ohřívač ELÍZ EHT 4.5: Průtokový ohřívač ELÍZ EHT 4.5 …

Více info zde
★★★★★★★★★★80%
Cena: 2 759 Kč

2.místo

ELÍZ EHT 3.5

Průtokový ohřívač ELÍZ EHT 3.5: Průtokový ohřívač ELÍZ EHT 3.5 …

Více info zde
★★★★★★★★★★84%
Cena: 2 929 Kč

3.místo

ELÍZ EL 51

Průtokový ohřívač ELÍZ EL 51:Průtokový ohřívač vody s kvalitní kohoutkovou …

Více info zde
★★★★★★★★★★93%
Cena: 2 919 Kč

4.místo

ELÍZ EL 41

Průtokový ohřívač ELÍZ EL 41: Malý průtokový ohřívač vody s …

Více info zde
★★★★★★★★★★81%
Cena: 2 779 Kč

5.místo

ELÍZ EHT 5.5

Průtokový ohřívač ELÍZ EHT 5.5: Průtokový ohřívač ELÍZ EHT 5.5 …

Více info zde
★★★★★★★★★★96%
Cena: 2 929 Kč

Výhody průtokového ohřevu vody

Průtokové ohřívače jsou kompaktní – zásobník teplé vody je v běžných topných zařízeních největším kusem zařízení, což může být problém, pokud je prostor omezen. Beztlakové ohřívače vody jsou proto běžné v bytech pro jednu osobu, malých domech a dalších obydlích podobné velikosti. Výhoda velikosti platí zejména pro ohřívače pro odběrná místa, které lze snadno instalovat na stěnu vedle umyvadla, sprchy nebo baterie.

Průtokové ohřívače šetří energii ve většině aplikací – zásobníkové ohřívače vody neustále spotřebovávají energii jen proto, aby udržely vodu v zásobníku na požadované teplotě. U průtokových ohřívačů se tomuto plýtvání energií předchází, a přestože se jejich úspory liší podle projektu, v extrémních případech mohou přesáhnout 30 %.

Ačkoli to není běžné, existují případy, kdy může být provoz elektrických průtokových ohřívačů dražší než jejich zásobníkových protějšků; stává se to v případě, že se uplatňují hodinové sazby za elektřinu a pokud se ohřívač intenzivně používá právě v době, kdy jsou účtovány špičkové sazby.

Flexibilita návrhu v nových instalacích – další významnou výhodou průtokových ohřívačů je, že vzhledem k tomu, že se nepoužívá zásobník, existuje flexibilita, pokud jde o způsob konfigurace instalace:

 • Jediný ohřívač může být nasazen pro celou domácnost.
 • Na strategických místech lze použít více průtokových ohřívačů.
 • Kombinace obou přístupů.

Použití jediného ohřívače se doporučuje v případě stálého a předvídatelného zatížení ohřevem vody, které bude vyžadovat plný výkon jednotky. Na druhou stranu jsou ohřívače v místech spotřeby nejlepší volbou, pokud existuje jen několik míst s proměnlivou spotřebou, například dvě koupelny a kuchyňská baterie v malém bytě.

Beztlakové ohřívače mají vyšší životnost – obvykle vydrží 20 a více let, zatímco tepelná čerpadla a konvenční zásobníkové ohřívače obvykle vydrží 10 až 15 let. Pouze solární ohřívače nabízejí životnost srovnatelnou s životností průtokových ohřívačů.

Součinnost se solárními ohřívači vody – solární kolektor má zásobník, který kompenzuje jedno z hlavních omezení průtokových ohřívačů. Průtokový ohřívač umožňuje solárnímu kolektoru poskytovat stálý výkon: ve dnech, kdy sluneční záření nemůže kvůli povětrnostním podmínkám zajistit stálý ohřev, může průtokový ohřívač pokrýt případné mezery.

Proč si pořídit plynový bojler?

V minulosti nebyl plynový ohřívač vody příliš oblíbený, neboť zde bylo velké riziko potencionálního výbuchu. Dnes však jsou tyto bojlery velmi bezpečné, a proto se jich nemusíte bát. Bývají totiž vybaveny automatickým zapalováním a bezpečnostními pojistkami, takže by nemělo dojít k žádné mimořádné události.

Principiálně fungují naprosto stejně jako ohřívače elektrické, pouze topné těleso je zahříváno pomocí plynu, a nikoliv pomocí elektřiny. Plynový průtokový ohřívač vody má obrovskou výhodu v rychlosti ohřevu vody, avšak jeho nevýhodou je vyšší pořizovací cena, která by mohla mnoho kupujících od tohoto bojleru odradit.

Kam bojler umístit?

Prvním zásadním parametrem výběru bojleru je pochopitelně jeho umístění. Je proto důležité si co nejdříve určit, kde bude stát, protože podle toho pak budete vybírat jak objem, tak i tvar. Obvykle se ohřívač vody Dražice dává co nejblíže místům, odkud bude čerpat vodu, neboť tak částečně zamezíte tepelným ztrátám.

Obecně se doporučuje vzdálenost dvou metrů, ale to v některých domácnostech jednoduše není možné. V případě větší vzdálenosti použijte pomocné ohřívače vody, díky kterým se vyhnete tepelným ztrátám i zbytečně vysokým nákladům za dlouhý rozvod potrubí.

Jaký tvar by měl mít ohřívač vody?

V této oblasti se nebude jednat o klasické možnosti, které byste očekávali. Bude se spíše jednat o jeho polohu, neboť si můžete pořídit jak horizontální, tak i vertikální průtokové ohřívače vody.

 • Vertikální bojlery se nejlépe hodí do místnosti, kde je dostatek volného prostoru, neboť se jedná o efektivnější variantu. Nejen, že je energeticky úspornější a efektivnější, ale také daleko rychleji ohřívá vodu.
 • Horizontální bojlery se naopak hodí do prostorů, kde příliš volného místa není. Díky horizontální poloze je totiž jednoduše umístíte i do špatně přístupných prostor. Bohužel horizontální plynové ohřívače vody nejsou tak efektivní, což se může projevit ve vyšších provozních nákladech. Pokud ovšem zvolíte výměníkový systém, díky čemuž bude voda ohřívána ve spodní části bojleru, bude teplá kapalina k dispozici prakticky okamžitě.

Jak velký bojler budu potřebovat?

Velikost bojleru je naprosto zásadní, protože se od ní bude odvíjet nejen pořizovací cena, ale také umístění. Proto byste si správnou velikost měli určit na začátku procesu vybírání nového bojleru.

Například ohřívače vody Dražice disponují objemem až 130 litrů, které jsou vhodné pro svislou instalaci. Oceníte zejména velmi intuitivní ovládání a inovativní kryt, který vede k zajištění lepší přístupnosti. Pro zajímavost si můžete propočítat, kolik teplé vody v domácnosti reálně spotřebujete, čímž získáte daleko lepší přehled i o velikosti potřebného bojleru.

V těchto výpočtech vám mohou pomoci roční vyúčtování za vodu, avšak v potaz je nutno brát také selský rozum. Základním kritériem je počet osob, které budou ohřívač vody používat. Počítejte s hodnotou 50 až 60 litrů na osobu. Pro obyčejnou čtyřčlennou rodinu by se tak velikost bojleru měla pohybovat okolo 200 až 250 litrů.

Název
Hodnocení
Cena

Jak rychle se voda ohřeje?

Na rychlost ohřevu vody má vliv její množství a pochopitelně také typ bojleru. Například průtokový ohřívač vody Dražice dokáže vodu ohřát velmi rychle, a to zejména proto, že se nejedná o žádný velký objem. Jednoduše ohřeje tolik tekutiny, kolik jí právě potřebujete. Některé lze připojit i na více odběrných míst, avšak v takovém případě se ujistěte, že je elektrický průtokový ohřívač Dražice dostatečně výkonný.

Pokud tomu tak nebude, voda se nebude stíhat ohřívat, tudíž bojler prakticky pozbývá smyslu. Oproti tomu zásobníkovým ohřívačům může zahřátí celého objemu trvat několik minut i hodin. Proto se velké ohřívače hodí zejména pro domácnosti, kde se po celý den nahřívají a večer je teplé vody dostatek. Celá rodina se vykoupe a bojler má opět celou noc a den na to, aby znovu ohřál dostatečné množství vody.

Dnes jsou ohřívače vody sofistikovaná zařízení, díky kterým se můžete umýt v teplé vodě. Jejich pořízení však není levnou záležitostí, a proto byste si měli předem rozmyslet, který ohřívač vody si pořídíte. Při nákupu si určitě vzpomenete na naše rady, s nimiž bude nákup ihned jednodušší.

Kdy vyměnit průtokový ohřívač vody?

Každoroční nebo pololetní údržba je pro průtokový ohřívač vody důležitá, ale nezajistí, aby vydržel věčně. Nakonec budete muset spotřebič vyměnit za nový, i když může vydržet i více než 20 let. Pokud váš průtokový ohřívač vody začne selhávat dříve, může to být způsobeno nedostatečnou údržbou.

Zdroj:
https://www.boilerguide.co.uk/tips-for-buying-a-new-boiler
https://www.relianceplumbing.com/blog/water-heater-service/are-in-need-tankless-water-heater-maintenance/
https://www.ny-engineers.com/blog/pros-and-cons-instantaneous-hot-water-in-residential-applications

Ohodnoťte tento příspěvek!
4.8/5 (4)

Redakce KvalitniVyber.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *