Jak připravit zahradu na zimu.

Živé ploty

Určitě se vám uleví, když zjistíte, že odteď až do jara můžete nechat svůj stálezelený živý plot na pokoji. Ale pokud jste jej právě zasadili, ujistěte se, že je chráněn před živly.

Opravdu studený a prudký vítr škodí listoví více než silný mráz, takže zvažte dočasné umístění sítě proti větru, aby vaše mladé rostliny přes zimu netrpěly.

Nyní je období pěstování živých plotů a jak opadavé dřeviny, tak stálezelené živé ploty lze sázet od nynějška až do příštího jara (dubna nebo května) v závislosti na počasí. Starší listnaté živé ploty budou vděčné, pokud ořežete nemocné nebo poškozené větve, aby přes zimu nepůsobily jako vchod pro různé škůdce nebo choroby. Potřebujete-li opravdu změnit tvar listnatého živého plotu, je nejlepší ho prořezat v zimě, kdy rostlina spí. Nebuďte však příliš divocí – odstraňte najednou jen zhruba jednu třetinu opravdu přerostlého listnatého živého plotu.

Ovocné stromy

Ujistěte se, že podpůrné kůly v zemi jsou zdravé a pevné a že pásky na stromech nejsou příliš na pevno. Pokud ano, strom uškrtí, protože jeho kmen na jaře nabobtná. Vyměňte všechny pásky, které jsou opotřebované.

Pokud je na vašich ovocných stromech nějaký důkaz strupovitosti, shrabejte kolem stromů všechny listy a spalte je nebo je vyhoďte, aby v nich nerostly přezimující spory. Nekompostujte je!

Jakmile listy opadnou, každý den bez mrazu od nynějška do února je ideálním časem k prořezání ovocných stromů s plody s jadérky a semínky jako jsou jablka, hrušky, fíky atd., ale nikoli třešně a švestky. A pokud jste tak minulý měsíc neučinili, pak dejte kolem ovocných stromů mastné pásky, abyste zachytili bezkřídlé samice zimních můr, které šplhají z půdy, aby na strom nakladly vajíčka. Ty se pak vylíhnou v larvy, které se prožerou do vašeho ovoce a… vše zničí.

Nové ovocné stromy můžete sázet ode dneška do konce zimy.

Ostatní stromy

Je potřeba ještě více hrabání, aby se zabránilo listí ničit trávníky a aby se slimáci a hlemýždi necítili jako doma. Výhodou je, že vás tato aktivita udrží v teple.

Malé stromy nebo keře, zvláště jsou-li nově vysázeny, mohou vyžadovat trochu té přikrývky, aby přežily zimou, zejména jsou-li umístěny na vrcholku kopce nebo někde, kde je větrno. Kolem nich naskládejte slámu nebo kapradí a upevněte to netkanou textilií. Na jaře ji můžete přidat do kompostu nebo roztrhat na mulčování.

Listopad až konec února jsou nejvhodnějšími měsíci pro výsadbu okrasných stromů.

Růže

Listopad je začátkem období výsadby růží bez kořenového balu. Půda obvykle není ani podmáčená, ani zmrzlá, a tak se snadno kope. To znamená, že kořeny růží mají skvělý základ k zapuštění přes zimu. Nezapomeňte, že pokud sázíte novou růži na místo, kde byly jiné, musíte vyměnit půdu, jinak se u vaší nové růže pravděpodobně rozvine „nemoc z růží“.

Vyhrabejte půdu, jako byste chtěli zasadit růži, pak zdvojnásobte velikost díry a tuto půdu použijte někde jinde. Nahraďte ji dobře prohnilým kompostem a ornicí, vše smíchané dohromady. Sice je to práce navíc, ale nestojí za to riskovat, že vám vaše nová růže umře.

Zkontrolujte, zda jsou pnoucí růže stále přivázány k nosným konstrukcím. Pokud jste si ještě nepřipravili svůj nový záhon růží, tak to udělejte. Růže můžete sázet celou zimu a podle našich zkušeností si vedou mnohem lépe než květináčový ekvivalent, který si přijde na své na jaře.

Pokud jste tak minulý měsíc neučinili, pak zkraťte keře růží asi o třetinu. Neprořezáváte je, jen snižte jejich délku, aby se při poryvech větru přestaly houpat a nepoškodily se tak jejich kořeny.

Bobuloviny a ostatní drobné ovoce

Pokud vysazujete černý rybíz, umístěte jej tak, aby kmínek rostliny byl asi 10 cm pod úrovní půdy, a potom stonky ořežte asi 10 cm nad zemí, aby se podpořily silné výhonky pro budoucí plody. Zavedené rostliny budou potřebovat odstranit třetinu svých starých výhonků přímo na úpatí rostliny, aby se stimuloval nový růst. (Nové výhonky jsou mnohem lehčí než staré, takže je od sebe rozeznáte.) Černý rybíz roste na předchozím (a starším) dřevě, takže jich neodstraňujte moc, ale stejně tak je třeba podpořit nové výhonky, proto to prořezávání. Zároveň vyřízněte všechny nemocné nebo poškozené porosty co nejblíže ke kmínku, jak jen můžete.

Červený rybíz a bílý rybíz také potřebují prořezat, ale liší se tím, že plodí při růstu ve stejném roce. Usilujte o pět až sedm hlavních větví, z nichž každá bude mít spoustu plodných výběžků. První zimu po výsadbě červeného/bílého rybízu by měly být rostliny ořezány o třetinu až polovinu výhonů, kromě těch vnějších. To proto, že vnitřní výhony rostou dovnitř… a kříží se s jinými větvemi. To zaplňuje střed rostliny, zabraňuje cirkulaci vzduchu a zvyšuje pravděpodobnost poškození od tření, takže je pravděpodobnější napadení houbami a dalšími chorobami.

Vyberte si nějaké dobře umístěné výhonky, které budou hlavními větvemi a zkraťte je také o třetinu až polovinu, opět až na výhony směřující ven. Všechny ostatní boční výhonky se ořežou asi na 10 cm nebo sníží na 2 až 3 výhony. Na starších keřích musí být hlavní větve prořezány o polovinu v poměru k vnějším a všechny boční větve prořezány na výšku asi 5 cm.

Angreštové keře potřebují prořezávat různě podle toho, jak jsou staré. U angreštu až do tří let věku by měli být hlavní větve sníženy o polovinu oproti mladším výhonům. Měli byste usilovat asi o osm větví na jednom keři. Od třetího roku angreštu omezte prořezávání pouze na odstraňování odumřelých nebo poškozených větví a těch, které se kříží nebo dotýkají země.

Popínavé rostliny

I na dále můžete popínavé rostliny sázet. Zavedené popínavky možná potřebují trochu prořezat tam, kde vám vlají dlouhé a zatoulané výhony. Alternativně můžete výhony přesunout tam, kde je mezera, aniž byste je museli stříhat. Kvetoucí popínavé rostliny, které většinou stříháte na jaře až u země, můžete ostříhat i na podzim.

Cibuloviny

V ideálním případě by většina vašich jarních cibulek měla být v této době již v zemi, ale tulipány budou kvést stále, i pokud je zasadíte v listopadu a některé ze starších zahradnických knih dokonce doporučují listopad jako nejlepší čas na jejich výsadbu.

Přemýšlím o Vánocích….už vím!….zkuste natrhat pár cibulek Amarylky (hvězdník), připravených k rozkvětu na sváteční sezónu. Položte je na radiátor nebo na linku, abyste je probudily, ale nezapomeňte je stále kontrolovat! Rostou jako diví a přitom stačí jen udržovat vlhký substrát.

Další tipy

Květináče, které nejsou mrazuvzdorné, jste měli obalit např. do bublinkové fólie, rouna apod. A i když je rostlina v květináči odolná, její kořeny být nemusí, takže stojí za námahu to udělat.

Zkontrolujte všechny hlízy, jako jsou jiřiny nebo cibulky jako gladioly, abyste se ujistili, že žádné nezačínají hnít a infikovat tak ostatní. Uchovávejte je suché a mimo mráz.

Snažte se nechodit po namrzlé trávě na vašem trávníku, drtíte ji. Vyberte si suchý den na shrabání jakéhokoliv listí. A teď je opravdu vhodná doba na servis sekačky, protože všichni ostatní to odloží na jaro!

Nakonec (nejnudnější práce ze všech) je třeba umýt a uskladnit květináče, misky, podpůrné tyče a další zahradní náčiní. Skleník bude potřebovat vyčistit a pokud přezimujete některé rostliny ve vytápěném skleníků nebo zimní zahradě zkontrolujte, zda topení funguje a/nebo skleník izolujte bublinkovou fólií.

Zdroj: https://www.ashridgetrees.co.uk

Ohodnoťte tento příspěvek!
0/5 (0)

Redakce KvalitniVyber.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *