image

Vybíráme nejlepší proteiny 2024 PROJDĚTE SI NÁŠ TEST A VYBERTE SI Ten NEJLEPŠÍ PRotein NA TRHU.

 • Nemarněte čas hledáním nejlepšího proteinu.
 • Na základě uživatelských recenzí vám pomůžeme vybrat nejlepší protein pro rok 2024
 • Ušetřete s námi čas i peníze.

Proteiny (bílkoviny) mají v těle mnoho funkcí. Pomáhají opravovat a budovat tělesné tkáně, umožňují probíhat metabolickým reakcím a koordinují tělesné funkce. Kromě toho, že poskytují vašemu tělu strukturální kostru, proteiny také udržují správné pH a rovnováhu tekutin.

Proteinové prášky jsou velmi populární jako doplněk stravy, zejména ve fitness komunitě. Pokud chcete docílit rychlého růstu svalů, pak jdou proteinový prášek a intenzivní cvičení ruku v ruce. Zde přinášíme ty nejlepší proteiny, které v České republice najdete!

Nejlepší protein podle heureka.cz

Vítěz testu spotřebitelů roku 2024

Lidovka

Kompava Vegan Protein, 525 g, čokoláda-višeň

Protein Kompava Vegan Protein, 525 g, čokoláda-višeň: Změna barevného stylu šablony pro sportovní výživu Kompava …

Více info zde
★★★★★★★★★★98%
Cena: 519 Kč

Zlatá střední cesta

MyProtein Impact Diet Whey 1000 g, Čokoláda

Protein MyProtein Impact Diet Whey 1000 g, Čokoláda: Změna barevného stylu šablony pro sportovní výživu …

Více info zde
★★★★★★★★★★94%
Cena: 689 Kč

Vítěz testu

Amix Nutrition WheyPro Fusion 1000 g, banana

Protein Amix Nutrition WheyPro Fusion 1000 g, banana: Amix Nutrition WheyPro Fusion je vynikající doplňkem …

Více info zde
★★★★★★★★★★98%
Cena: 929 Kč

Pro náročné

Nutrend 100% Whey Protein 2250 g, čokoláda + kakao

Protein Nutrend 100% Whey Protein 2250 g, čokoláda + kakao: Jste aktivní sportovec nebo jen …

Více info zde
★★★★★★★★★★93%
Cena: 1 199 Kč

Výhody proteinového prášku

Proteinový prášek je stále populárnějším doplňkem výživy. Nemusíte být kulturista nebo vzpěrač, abyste si mohli užívat mnoha výhod proteinového přípravku. Může vám pomoci při budování svalů, regeneraci tkání a dokonce vám pomůže zhubnout. Pojďme se ponořit hlouběji do výhod bílkovinného prášku a důvodů, proč byste ho měli zahrnout do svého jídelníčku.

Pomáhá vám získat svaly

Existuje důvod, proč sportovci a všichni, kdo rádi navštěvují posilovnu pravidelně, milují proteinový prášek. Protein je klíčovou součástí rostoucího svalu, který pracuje ve spojení se cvičením. Získání bílkoviny pomocí bílkovinného prášku je mnohem snazší než získání bílkoviny z každodenní stravy. Jediným správným namíchaným proteinovým nápojem můžete získat dostatečný příjem bílkovin na celý den.

Pokud doufáte, že naberete svalovou hmotu, je nezbytné zahrnout do vaší stravy i další bílkoviny. Při porovnání dvou různých jednotlivců, kteří používají a nepoužívají proteinový prášek, je růst svalové hmoty u těch, kteří jej používají častější a výraznější.

Pomáhá tělu zotavit se po cvičení

Kromě toho, že vaše tělo pomáhá budovat svaly, je bílkovina také prospěšná pro regeneraci tkání a svalů těla. Když projdete intenzivním tréninkem, ve vašich svalech a tkáních se vytvoří drobné slzy. Tyto slzy jsou důvodem, proč po dobrém tréninku cítíte bolest. Pokud do své stravy přidáte proteinový prášek, urychlí se doba potřebná k zotavení svalů. V kratším čase se budete cítit méně bolavě. To je důležité, pokud pravidelně cvičíte. Rychlejší zotavení pro vás bude znamenat více cvičení, která povedou k rychlejšímu růstu svalů.

Skvělý způsob, jak přidat bílkoviny do vašeho jídelníčku

Naše strava často neobsahuje dostatek bílkovin, zvláště pokud pracujeme pravidelně. Pokud jste vegetarián, vegan nebo máte-li dietu bez masa, můžete se také snažit plnit doporučený denní příjem bílkovin. Pro běžného člověka je potřeba asi 0,8 gramu bílkovin na každý kilogram, který vážíte. Pokud cvičíte denně a usilujete o získání svalů, budete potřebovat asi 1,5 až 2násobek průměrného doporučeného množství proteinu. Zvýšení příjmu bílkovin denně je s proteinovým práškem snadné, protože jej můžete rychle přidat téměř k čemukoli.

Může vám pomoci zhubnout

Protein vás udrží déle nasycené. Když do své stravy přidáte více bílkovin, budete mít tendenci konzumovat menší porce potravin. Zjistíte také, že už mezi jídly nepotřebujete svačiny, protože prostě nebudete mít takový hlad. Pokud zjistíte, že máte problém s porcí jídla a svačinou, může vám pomoci právě přidání většího množství bílkovin nebo bílkovinného prášku do vašeho jídelníčku.

Jak si vypočítat potřebu bílkovin?

Možná nejlepší způsob, jak změřit, kolik bílkovin potřebujete denně přijmout, vychází z beztukové tělesné hmotnosti, tedy ze všeho, co v těle není tuk. To by mohlo poskytnout přesnější údaje než zaměření pouze na vaši celkovou hmotnost. Samozřejmě, pokud jste fitness modelka, která si pohodlně sedí na čtyřech procentech tělesného tuku, pak zřejmě nebude velký rozdíl v tom, zda je příjem bílkovin vyjádřen ve vztahu k vaší hmotnosti nebo libové tělesné hmotnosti. U průměrného člověka je to však podstatně jinak. Je pravděpodobné, že budou mít větší váhu kolem středu těla a vyšší procento tělesného tuku.

Na druhé straně se podívejme na obézního muže, který váží 135 kg. V tomto případě by nebylo moudré vycházet při příjmu bílkovin z jeho celkové tělesné hmotnosti. Pokud použijeme 2 g bílkovin na 1 kg, bude denně přijímat neuvěřitelných 270 g bílkovin. Netřeba dodávat, že náš hypotetický muž s nadváhou rozhodně nepotřebuje jíst ekvivalent 10 kuřecích prsou denně, a to ani v případě, že chce budovat svaly. Většina výzkumů totiž ukazuje, že konzumace více než 2,2 g bílkovin na 1 kg svalové hmoty není příliš přínosná.

Pokud vážíte 90 kg s 20 % tělesného tuku, máte 72 kg libové tělesné hmoty. Vynásobte toto číslo číslem 2,2 a získáte cílovou denní dávku bílkovin 158 g denně. Pokud vážíte 90 kg s 10 procenty tělesného tuku, máte 81 kg libové tělesné hmoty. Vynásobte toto číslo koeficientem 2,2 a získáte 178 g bílkovin denně. Mnohem realističtějšího výsledku dosáhnete zvýšením příjmu steaků a vajec.

Nebezpečí proteinového prášku

Proteinové koktejly mají mnoho pozitiv. Mají však také spoustu nevýhod, od nedostatečné výživy až po vážná zdravotní rizika. Pokud se chystáte zařadit koktejly do svého jídelníčku, poraďte se předtím se svým lékařem.

 • Neúplná výživa – proteinové koktejly jsou navrženy tak, aby obsahovaly velké množství bílkovin, ale to znamená, že často neposkytují významné množství sacharidů – doporučujeme doplňovat pomocí keto diety, vitamínů, minerálů a zdravých tuků. I když je komerční proteinový koktejl nebo doplněk stravy obohacený, nenabízí stejný druh nebo úroveň výživy jako plnohodnotné potraviny.
 • Otázky udržitelnosti – nahrazení některých jídel proteinovými koktejly může být použito jako součást úspěšné strategie hubnutí, ale jejich použití se stává méně životaschopným, pokud se používá dlouhodobě. Pokud nahradíte příliš mnoho jídel koktejly, může dojít k nedostatku živin, nebo se vám může stát, že po návratu k předchozím stravovacím návykům znovu přiberete na váze, kterou jste ztratili.
 • Zdravotní problémy – je nepravděpodobné, že by proteinové koktejly samy o sobě způsobovaly zdravotní problémy, ale mohly by být škodlivé, pokud je budete užívat zároveň s vysokoproteinovou dietou. Trvalé překračování denní potřeby bílkovin může vést k nárůstu hmotnosti, vysoké hladině cholesterolu v krvi, zvýšenému riziku srdečních onemocnění, výskytu rakoviny, ledvinových kamenů a osteoporózy.

Nejlepší proteiny, které můžete v roce 2024 pořídit

1.místo

Koliba WPC 1kg, čokoláda

Protein Koliba WPC 1kg, čokoláda: Změna barevného stylu šablony pro sportovní výživu Koliba WPC Čokoláda, …

Více info zde
★★★★★★★★★★98%
Cena: 619 Kč

2.místo

MyProtein Micellar Casein 1000 g, Vanilka

Protein MyProtein Micellar Casein 1000 g, Vanilka: Změna barevného stylu šablony pro sportovní výživu MyProtein …

Více info zde
★★★★★★★★★★97%
Cena: 679 Kč

3.místo

PROM-IN Hydro Optimal Whey 1000 g banán

Protein PROM-IN Hydro Optimal Whey 1000 g banán: Změna barevného stylu šablony pro sportovní výživu …

Více info zde
★★★★★★★★★★91%
Cena: 949 Kč

4.místo

Extrifit CFM Instant Whey 80, 1000g , choco coco

Protein Extrifit CFM Instant Whey 80, 1000g , choco coco: Základem inovovaného proteinu Extrifit CFM …

Více info zde
★★★★★★★★★★98%
Cena: 599 Kč

5.místo

Nutrend 100% Whey Protein 2250 g, bílá čokoláda + kokos

Protein Nutrend 100% Whey Protein 2250 g, bílá čokoláda + kokos: Jste aktivní sportovec nebo …

Více info zde
★★★★★★★★★★92%
Cena: 1 199 Kč

6.místo

Amix Nutrition IsoPrime CFM Isolate, 1000g, Chocolate

Protein Amix Nutrition IsoPrime CFM Isolate, 1000g, Chocolate: Amix Nutrition IsoPrime CFM s čokoládovou příchutí obsahuje …

Více info zde
★★★★★★★★★★92%
Cena: 749 Kč

7.místo

Extrifit Protein Caffe Latte, 1000g, káva

Protein Extrifit Protein Caffe Latte, 1000g, káva: Změna barevného stylu šablony pro sportovní výživu Extrifit …

Více info zde
★★★★★★★★★★98%
Cena: 589 Kč

8.místo

KetoMix Proteinová pizza se salsou (10 porcí)

Ketodieta KetoMix Proteinová pizza se salsou (10 porcí): Změna barevného stylu šablony pro sportovní výživu …

Více info zde
★★★★★★★★★★90%
Cena: 599 Kč

9.místo

VanaVita Bio Vegan Protein banana strawberry

Protein VanaVita Bio Vegan Protein banana strawberry: Změna barevného stylu šablony pro sportovní výživu VanaVita …

Více info zde
★★★★★★★★★★94%
Cena: 629 Kč

10.místo

Amix Nutrition IsoPrime CFM Isolate, 1000g, Chocolate-Coconut

Protein Amix Nutrition IsoPrime CFM Isolate, 1000g, Chocolate-Coconut: Amix Nutrition IsoPrime CFM s čokoládovo-kokosovou příchutí obsahuje …

Více info zde
★★★★★★★★★★90%
Cena: 749 Kč

11.místo

BioTech Vegan Protein 2000 g, hazelnut

Protein BioTech Vegan Protein 2000 g, hazelnut:BioTech Vegan ProteinHazelnut, 2000 g Protein BioTech Vegan je …

Více info zde
★★★★★★★★★★94%
Cena: 1 079 Kč

12.místo

Optimum Nutrition Protein 100% Whey Gold Standard 910 g, čokoláda máta

Protein Optimum Nutrition Protein 100% Whey Gold Standard 910 g, čokoláda máta : Změna barevného …

Více info zde
★★★★★★★★★★94%
Cena: 856 Kč

13.místo

ATP Nutrition Zero Fat 85 Whey Protein 1000 g, slaný karamel

Protein ATP Nutrition Zero Fat 85 Whey Protein 1000 g, slaný karamel: Odtučněný syrovátkový proteinový …

Více info zde
★★★★★★★★★★92%
Cena: 649 Kč

14.místo

Amazonia Raw Protein Paleo Fermented 500 g, vanilka s lukumou

Protein Amazonia Raw Protein Paleo Fermented 500 g, vanilka s lukumou:Amazonia Raw Protein Paleo FermentedVanilka …

Více info zde
★★★★★★★★★★91%
Cena: 849 Kč

15.místo

PROM-IN CFM Pure Performance 1000g, banán

Protein PROM-IN CFM Pure Performance 1000g, banán: Změna barevného stylu šablony pro sportovní výživu PROM-IN …

Více info zde
★★★★★★★★★★99%
Cena: 669 Kč

Proč je syrovátkový protein tak populární?

Existuje několik hlavních kategorií proteinového prášku. Každý z nich má své vlastnosti, díky čemuž je vhodnější pro různé účely. Zdá se však, že mezi všemi práškovými proteiny je syrovátková bílkovina nejoblíbenější.

Syrovátkový protein je primárně milován sportovci a lidmi, kteří pracují. Proč je to tak? Je to proto, že jsou neuvěřitelně účinné při urychlení růstu a zotavení svalů – díky aminokyselinám v syrovátkové bílkovině. To však neznamená, že byste se měli vyvarovat jiných typů bílkovinného prášku, jako je hnědá rýže, hrášek nebo vejce. Přinášejí většinu stejných výhod, jako ty proteiny syrovátkové. Nicméně, nejsou prostě tak efektivní, když porovnáte složení v jednom gramu. To pak znamená, že musíte použít mnohem větší množství, abyste dosáhli stejného účinku. A to není úplně dobré, protože jednak to stojí víc, a také příliš velké množství vás může dostat přes doporučenou dávku příjmu bílkovin.

nejlevnější a nejlepší proteiny

1.místo

Koliba WPC 1kg, čokoláda

Protein Koliba WPC 1kg, čokoláda: Změna barevného stylu šablony pro …

Více info zde
★★★★★★★★★★98%
Cena: 619 Kč

2.místo

MyProtein Micellar Casein 1000 g, Vanilka

Protein MyProtein Micellar Casein 1000 g, Vanilka: Změna barevného stylu …

Více info zde
★★★★★★★★★★97%
Cena: 679 Kč

3.místo

PROM-IN Hydro Optimal Whey 1000 g banán

Protein PROM-IN Hydro Optimal Whey 1000 g banán: Změna barevného …

Více info zde
★★★★★★★★★★91%
Cena: 949 Kč

4.místo

Extrifit CFM Instant Whey 80, 1000g , choco coco

Protein Extrifit CFM Instant Whey 80, 1000g , choco coco: …

Více info zde
★★★★★★★★★★98%
Cena: 599 Kč

5.místo

Amix Nutrition IsoPrime CFM Isolate, 1000g, Chocolate

Protein Amix Nutrition IsoPrime CFM Isolate, 1000g, Chocolate: Amix Nutrition …

Více info zde
★★★★★★★★★★92%
Cena: 749 Kč

6.místo

Extrifit Protein Caffe Latte, 1000g, káva

Protein Extrifit Protein Caffe Latte, 1000g, káva: Změna barevného stylu …

Více info zde
★★★★★★★★★★98%
Cena: 589 Kč

7.místo

KetoMix Proteinová pizza se salsou (10 porcí)

Ketodieta KetoMix Proteinová pizza se salsou (10 porcí): Změna barevného …

Více info zde
★★★★★★★★★★90%
Cena: 599 Kč

8.místo

VanaVita Bio Vegan Protein banana strawberry

Protein VanaVita Bio Vegan Protein banana strawberry: Změna barevného stylu …

Více info zde
★★★★★★★★★★94%
Cena: 629 Kč

9.místo

Amix Nutrition IsoPrime CFM Isolate, 1000g, Chocolate-Coconut

Protein Amix Nutrition IsoPrime CFM Isolate, 1000g, Chocolate-Coconut: Amix Nutrition …

Více info zde
★★★★★★★★★★90%
Cena: 749 Kč

10.místo

Optimum Nutrition Protein 100% Whey Gold Standard 910 g, čokoláda máta

Protein Optimum Nutrition Protein 100% Whey Gold Standard 910 g, …

Více info zde
★★★★★★★★★★94%
Cena: 856 Kč

Existují při konzumaci syrovátkové bílkoviny nějaké vedlejší účinky?

Obecně je syrovátková bílkovina velmi bezpečným doplňkem. Neobsahuje žádné škodlivé látky, ale poskytuje mnoho výhod z proteinu navíc. Existuje však několik potenciálních nežádoucích účinků z užívání syrovátkové bílkoviny, která může ovlivnit některé uživatele.

Pokud trpíte nesnášenlivostí laktózy, nemusí být pro vás syrovátková bílkovina vhodná. Laktóza je totiž jejich hlavní složkou. Možná nebudete schopni účinně strávit syrovátkový protein, což by mohlo vést k průjmům a žaludečním problémům. Místo koncentrované syrovátkové bílkoviny však můžete zvážit izolaci syrovátkové bílkoviny. V izolované formě bude syrovátkový protein obsahovat méně laktózy a nebude dráždit žaludek. Většina lidí s intolerancí na laktózu by měla být schopna proteinový izolát vstřebat bez jakýchkoli problémů.

Pokud jste alergičtí na kravské mléko, syrovátková bílkovina v jakékoli formě není pro vás. Syrovátková bílkovina je vyrobena z kravského mléka, a pokud jste na ni alergičtí, trpíte stejnými příznaky, jako byste pili kravské mléko. Naštěstí pouze malá část konzumentů je alergická na kravské mléko. Pokud trpíte touto alergií, vyhněte se syrovátkové bílkovině za každou cenu. Existují i ​​jiné typy proteinových prášků, které nezahrnují mléčné zdroje – hrách, hnědou rýži a sóju.

Existují určitá tvrzení, že nadměrné množství syrovátkové bílkoviny způsobuje problémy s ledvinami. To však není pravda. Studie prokázaly, že i velké množství bílkovin lze zpracovat bez poškození zdravých ledvin. K tomuto problému dochází, když je vaše ledvina nezdravá a nemá dostatečnou kapacitu, aby se vypořádala s bílkovinami. Máte-li problémy s ledvinami, měli byste se před přidáním jakéhokoli práškového proteinu do svého jídelníčku poradit se zdravotníkem. Pokud jste zdravý a cítíte se v pořádku, syrovátková bílkovina nepoškodí vaše ledviny, pokud budete udržovat její příjem v rozumném množství.

Jaké množství bílkovin je tak akorát a kolik už je příliš?

To záleží na mnoha faktorech. Podle zdravotnických organizací na celém světě je nejvhodnějším množstvím kolem 0,8 g na kilogram, který vážíte. Pro průměrného muže, který váží 80 kg, by to bylo 56 g bílkovin denně. U ženy, která váží 50 kg, se doporučuje mít denně alespoň 40 g bílkovin. Toto číslo je však pouze orientační a je určeno pro životní styl průměrného dospělého a rutinní cvičení.

Pokud procházíte intenzivní tréninkovou zátěží, budete potřebovat více bílkovinného prášku, aby se vaše svaly zotavily. Pokud se pokoušíte a nabytí svalové hmoty, budete také potřebovat více bílkovin pro objem. Obecně platí, že byste neměli překračovat dvojnásobek doporučeného příjmu bílkovin, což je množství navržené pro sportovce. Chcete-li získat přesnější představu o tom, jak sestavit svůj jídelníček, navštivte odborníka na výživu, který vám poskytne vhodnější radu pro váš životní styl.

Jak si vybrat správný protein – videorádce

Kdy pít proteinový nápoj – před nebo po tréninku?

Existují dva různé názory na to, kdy je ideální čas pít proteinový koktejl. Je lepší pít ho před zahájením tréninku nebo po něm? Příznivci pití proteinového koktejlu po cvičení věří v tzv. koncepci anabolického okna. Vaše svaly budou schopny absorbovat bílkoviny nejlépe, pokud pijete proteinový koktejl do 30 minut po skončení tréninku. Tento koncept však byl napaden novějším výzkumem. 30minutové období anabolického okna se zdá být příliš omezující. Bílkovinný prášek bude stejně plně účinný, i když si ho umícháte po 30 minutách. Samotné pití proteinového koktejlu před nebo po tréninku tedy ukázalo malý až žádný rozdíl.

V zásadě doporučujeme pít proteinový koktejl do hodiny od zahájení nebo ukončení tréninku. Nebuďte na sebe však příliš tvrdí, i při porušení tohoto časového doporučení, i tak získáte maximum, ne-li všechny výhody proteinového účinku.

Jak připravit proteinový nápoj?

Proteinové koktejly jsou pravděpodobně nejčastější a nejoblíbenější metodou pro zařazení proteinového prášku do vaší stravy. Jsou rychlé na výrobu, snadno se přenášejí a mohou být velmi chutné, pokud vše uděláte správně. Běžnými složkami, které se přidávají do proteinového koktejlu, jsou proteinový prášek, voda, mléko, ovoce, jogurt a dokonce i sýr.

Existují dva běžné způsoby, jak si připravit proteinový koktejl. Buď mixérem, nebo pouze všechny suroviny vložíme do proteinového šejkru. Pokud budete přidávat ovoce, doporučujeme použít mixér.

 1. Do proteinového šejkru nalijte buď vodu, nebo mléko. Budete potřebovat celkem 150 až 250 ml v tekutinách, v závislosti na tom, jakou konzistenci máte radši.
 2. Přidejte potřebné množství bílkovinného prášku
 3. Vložte plastovou síťku a pevně zavřete víko.
 4. Protřepávejte, dokud nebudete spokojeni s výsledkem.
 5. Váš proteinový koktejl je pro vás připraven.

Zdroj:
https://www.menshealth.com/uk/nutrition/a754243/how-much-protein-should-i-eat-to-build-muscle/
https://healthyeating.sfgate.com/disadvantages-protein-shakes-7305.html

Ohodnoťte tento příspěvek!
5/5 (2)

Redakce KvalitniVyber.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *