image

Recenze a srovnávací test s výběrem nej dalekohledů na Českém trhu PROJDĚTE SI NÁŠ TEST A VYBERTE SI TEN NEJLEPŠÍ dalekohled NA TRHU.

 • Nemarněte čas hledáním nejlepšího dalekohledu.
 • Na základě uživatelských recenzí vám pomůžeme vybrat nejlepší dalekohled pro rok 2022
 • Ušetřete s námi čas i peníze.

Pěší turistika nebo také turismus je jedním z nejoblíbenějších koníčků lidí na celém světě. Aby byl zážitek příjemný, turista si s sebou musí vzít několik věcí, které mají při takových expedicích obrovský význam, a právě ty nejlepší dalekohledy by neměli v této situaci chybět.

Protože dalekohledy umožňují přirozené používání obou očí, jsou pohodlnější než jednoduché dalekohledy, umožňují vnímání hloubky a zlepšují zrakovou ostrost tím, že lidský zrakový systém má k dispozici dvě sady dat, které může zpracovávat a kombinovat.

Existuje řada dalekohledů, z nichž si můžete vybrat, ale raději se držíme těch kompaktních, celistvých, protože jsou lehké a mají také vynikající zvětšovací schopnost.

Pokud si tedy plánujete nějaký dalekohled pořídit, jste na té správné stránce. Zde je 15 nejlepších kompaktních dalekohledů na trhu.

Vítěz testu spotřebitelů roku 2022

Lidovka

Levenhuk Atom 8×42

Dalekohled Levenhuk Atom 8×42:Pozorujete pouze občas a u dalekohledu požadujete co nejmenší rozměry? Monokulární dalekohled …

Více info zde
★★★★★★★★★★91%
Cena: 519 Kč

Zlatá střední cesta

Olympus WP II 10×25 Black

Dalekohled Olympus WP II 10×25 Black: Malý a přece neuvěřitelně dobře využitelný dalekohled představuje zvučná …

Více info zde
★★★★★★★★★★96%
Cena: 2 699 Kč

Vítěz testu

Eschenbach Adventure D 8×34

Dalekohled Eschenbach Adventure D 8×34:Začali byste rádi pozorovat krajinu a architekturu v okolí? Binokulární dalekohled …

Více info zde
★★★★★★★★★★96%
Cena: 4 462 Kč

Pro náročné

Nikon Monarch M5 10X42

Dalekohled Nikon Monarch M5 10X42:Chtěli byste pozorovat krajinu či architekturu? Binokulární dalekohled Nikon pro sledování …

Více info zde
★★★★★★★★★★99%
Cena: 9 789 Kč

Faktory, které je třeba zvážit před nákupem kompaktního dalekohledu

Abyste se dostali k nejlepším dalekohledům, je důležité zvážit několik faktorů:

Zorné pole:

Kompaktní dalekohledy obvykle nabízejí zorné pole necelý 1 kilometr, což se hodí pro pozorování pohybujících se objektů, jako jsou ptáci. Některé dalekohledy však mají menší zorné pole, protože jsou určeny k prohlížení nepohybujících se objektů. Takže, vyberte si dalekohled podle vašich požadavků. Doporučujeme vybrat ten, který má větší zorného pole, protože širší pohled je určitě výhodou.

Povlak na čočky objektivu:

vyberte si dalekohled, který má plně potažené čočky. Minimalizují odraz světla a nabízejí mnohem jasnější a ostřejší pohled.

Vodotěsnost:

Je zřejmé, že budete dalekohled používat venku, což znamená větší pravděpodobnost kontaktu s vlhkem a deštěm. Proto je lepší zvolit vodotěsný dalekohled. Můžete si pořídit dalekohled třídy IPX4, protože jsou vodotěsné a lze je ponořit do vody až do 3 stop.

Typ skla:

V dalekohledu jsou různé druhy skel. Je třeba volit moudře:

 • BAK4: Toto sklo má mnoho výhod, jako je nízký index lomu, odolnost proti poškození a chemikáliím.
 • ED Glass: Jedná se o špičkové sklo vybavené vysoce kvalitním dalekohledem, které poskytuje křišťálově čistý obraz.

Odolnost vůči mlze:

Najdete mnoho dalekohledů, které jsou odolné proti mlze. Obvykle existují dvě možnosti. Buď čočka odolná proti mlze, nebo dalekohledy plněné inertním plynem.

Přilnavost:

Někdy nemusí být zrovna jednoduché udržet dalekohled ve správné poloze, když máte zpocené ruce. To může často vést k náhodným pádům a poškození zařízení. Chcete-li tomu zabránit, hledejte protiskluzový zpevněný dalekohled, který už nevyklouzne.

Zvětšení:

Toto je jeden z nejdůležitějších rysů dalekohledu, protože určuje, jak daleko přes něj dohlédnete. Zvětšení mezi 8x – 10x je reálné a snadno vám tak umožní vidět na vzdálenosti od 100 m do 1 km. Před zakoupením kompaktního dalekohledu tedy myslete na všechny tyto aspekty, abyste si pořídili ten nejvhodnější přesně pro vás.

Při koupi dalekohledu je třeba rozumět dvěma číslům: zvětšení a velikosti objektivu, které jsou na každém páru vždy uvedeny jako kombinace dvou čísel – obvykle 8×25, 10×25, 20×56, 25×100 atd. Pokud je uvedeno 8×25, mluvíme o zvětšení 8x a objektivu o průměru 25 mm.

V tomto případě jsou obě čísla malá, takže se jedná o přenosné dalekohledy pro každodenní použití za denního světla. Na druhém konci stupnice je pár objemných dalekohledů 25×100 – tedy 25x zvětšení a 100mm objektiv – které jsou tedy určeny pro pozorování hluboké noční oblohy za tmy, kde je rozhodující maximální sběr světla. Pokud vám jde konkrétně o pozorování za slabého osvětlení, podívejte se na našeho průvodce nejlepšími dalekohledy a brýlemi pro noční vidění.

Rozdíl v hmotnosti je překvapivý; pár dalekohledů 8×25 bude superlehký, zatímco 25×100 je příliš těžký na to, abyste ho udrželi v ruce déle než několik minut. Čím větší je zvětšení, tím větší je také pravděpodobnost, že se pořádně roztřesete. Řešením je tedy zvolit nějaký dalekohled mezi nimi. Dobrou střední cestou jsou velikosti 10×42, 10×50 nebo 15×50, které mají slušné zvětšení a lze je používat za všech světelných podmínek. Takové dalekohledy jsou praktické a mohou být velmi působivé. Asi 15x je ideální pro safari.

Nejlepší dalekohledy v roce 2022 podle nezávislého testu spotřebitelů:

1.místo

Nikon Monarch M5 10X42

Dalekohled Nikon Monarch M5 10X42:Chtěli byste pozorovat krajinu či architekturu? …

Více info zde
★★★★★★★★★★99%
Cena: 9 789 Kč

2.místo

Olympus 8×40 S

Dalekohled Olympus 8×40 S:Chtěli byste pozorovat krajinu či architekturu? Binokulární …

Více info zde
★★★★★★★★★★97%
Cena: 3 155 Kč

3.místo

Olympus RC II 8×21 Metal Magenta

Dalekohled Olympus RC II 8×21 Metal Magenta:Elegantní, kompaktní a snadno …

Více info zde
★★★★★★★★★★90%
Cena: 1 593 Kč

4.místo

Olympus EXPS-I 12×50 černý

Dalekohled Olympus EXPS-I 12×50 černý:Profesionální dalekohled s velkým dvanáctinásobným zvětšením. …

Více info zde
★★★★★★★★★★95%
Cena: 6 490 Kč

5.místo

Olympus RC II 8×21 Pearl White

Dalekohled Olympus RC II 8×21 Pearl White:Kompaktní a vysoce kvalitní …

Více info zde
★★★★★★★★★★93%
Cena: 1 593 Kč

6.místo

Odeon 8×42

Dalekohled Odeon 8×42:Rádi byste sledovali zvěř či krajinu? Binokulární dalekohled …

Více info zde
★★★★★★★★★★90%
Cena: 1 790 Kč

7.místo

Praktica Falcon 8×40

Dalekohled Praktica Falcon 8×40: PRAKTICA Falcon 8×40 je dalekohled s …

Více info zde
★★★★★★★★★★95%
Cena: 1 299 Kč

8.místo

Nikon Aculon A211 16×50

Dalekohled Nikon Aculon A211 16×50:  Užijte si naplno svá outdoorová …

Více info zde
★★★★★★★★★★98%
Cena: 4 119 Kč

9.místo

Nikon DCF Sportstar EX 8×25 stříbrný

Dalekohled Nikon DCF Sportstar EX 8×25 stříbrný:Vodotěsný dalekohled NIKON DCF …

Více info zde
★★★★★★★★★★94%
Cena: 2 619 Kč

10.místo

Nikon Aculon T02 10×21 černý

Dalekohled Nikon Aculon T02 10×21 černý:Máte rádi pozorování zvěře, krajiny …

Více info zde
★★★★★★★★★★93%
Cena: 1 989 Kč

11.místo

Praktica Falcon 10×50

Dalekohled Praktica Falcon 10×50: PRAKTICA Falcon 10×50 je dalekohled s …

Více info zde
★★★★★★★★★★95%
Cena: 1 289 Kč

12.místo

Nikon CF WP Action EX 10×50

Dalekohled Nikon CF WP Action EX 10×50:Vodotěsný dalekohled, který díky …

Více info zde
★★★★★★★★★★93%
Cena: 5 189 Kč

13.místo

Dontop Optics Zoom 10-30×60

Dalekohled Dontop Optics Zoom 10-30×60: Připojení ke stativus Dontop OpticsProvozujete …

Více info zde
★★★★★★★★★★94%
Cena: 990 Kč

14.místo

Celestron Outland X 10×42

Dalekohled Celestron Outland X 10×42:Spolehlivý dalekohled se silným přiblížením v …

Více info zde
★★★★★★★★★★92%
Cena: 3 490 Kč

15.místo

Nikon Aculon A30 10×25 černý

Dalekohled Nikon Aculon A30 10×25 černý: Pokud hledáte kvalitní dalekohled …

Více info zde
★★★★★★★★★★94%
Cena: 1 989 Kč

Jak bezpečně očistit dalekohled?

Pro základní čištění:

 • Pomocí stlačeného plynu nebo stlačeného vzduchu odfoukněte uvolněný prach a velké částice. Tím výrazně snížíte pravděpodobnost poškrábání objektivu nebo zrcadla v následujících krocích a může to být vše, co je potřeba. Plyny v plechovkách obsahují hořké látky a další sloučeniny, které se mohou rozkládat nebo zanechávat usazeniny, pokud nejsou přijata vhodná opatření. Nikdy před použitím plechovku se stlačeným plynem neprotřepávejte a vždy nejprve odvzdušněte proud plynu od jakékoli optiky. Plechovku používejte ve vzpřímené poloze a pohybujte s ní pomalu nebo místo toho pohybujte optikou. Stlačený vzduch by měl být filtrován a také by měl být nejprve vypuštěn proudem mimo optiku, aby se vyfoukl případný prach v potrubí.
 • Pomocí čisticího roztoku jemně odstraňte všechny zbývající nečistoty nebo šmouhy. Doporučeným rozpouštědlem je alkohol. Můžete si vyrobit směs z čistého alkoholu a destilované vody nebo si koupit hotové ředění v místní drogerii. Nejlépe fungují ředění s 50 až 70 procenty alkoholu. Vyšší procenta se odpařují příliš rychle a mají větší šanci rozpustit optické tmely, nekovové díly a laky na mechanických částech, pokud se roztok náhodou dostane do nesprávných částí optiky nebo dalekohledu. Nižší procentuální ředění se neodpařují snadno, ale přesto mohou způsobit problémy, pokud se roztok náhodou dostane do nesprávných částí optiky nebo dalekohledu. Alkohol můžete použít rovnou nebo můžete přidat jednu nebo dvě kapky čirého tekutého mýdla na nádobí (neparfémovaného) na čtvrt litru, které pomůže odstranit nečistoty a oleje z prstů. Přidání příliš velkého množství mýdla zanechá na optice viditelné zbytky.
 • Roztokem navlhčete měkký, obyčejný kapesník nebo vatové tampony na větší optické plochy nebo vatové tampony na malé části, jako jsou čočky okuláru. Nepoužívejte příliš mnoho roztoku, protože nechcete, aby přebytečná tekutina stékala z čištěného povrchu.
 • Pro okuláry a filtry použijte tampon a otírejte jej malým nebo žádným tlakem směrem dolů rovnými tahy po povrchu okuláru, přičemž tamponem otáčejte, abyste z čočky zvedli prach. Podle potřeby postup opakujte, abyste odstranili zbývající oleje nebo prach.
 • Pro primární hlavní čočku nebo zrcadlo použijte vlhký vatový tampon nebo kapesník a jemně jej přetáhněte po povrchu rovnými tahy. Prosté tažení představuje nejmenší možnou sílu a nejmenší možnost poškrábání od zbylého prachu. Postup opakujte s novými kuličkami/utěrkami. Pokud musíte použít sílu (na lokalizovaný nános), použijte jí co nejméně, jen tolik, abyste odstranili nános, ne více, a nepoškodili optický povrch.
 • Stejný postup lze použít pro korekční destičky. Používejte radiální tahy od sekundárního zrcadla směrem ven. Postup opakujte podle potřeby. I v tomto případě by mělo být tření co nejšetrnější.
 • Drobné bodové čištění jakékoli optiky lze provádět podobně (korekční destička nebo čočka refraktoru, pokud má drobné otisky prstů). Nejprve je vyfoukejte. Poté použijte tampon/kuličku/utěrku a v případě potřeby postižené místo jemně otřete.
 • K čištění nedoporučujeme sundávat korekční destičku ani rozebírat optiku. Demontáž nebo rozebrání může vést ke ztrátě záruky. Pokud je vnitřek optiky znečištěný, zavolejte do továrního servisu.

Shrnutí

Zde je 10 nejlepších kompaktních dalekohledů, které můžete najít. Nezapomeňte si vybrat takový, který nejlépe vyhovuje vašim potřebám a vyhovuje také vašemu cenovému rozpětí.

nejlevnější a nejlepší dalekohledy

1.místo

Olympus RC II 8×21 Metal Magenta

Dalekohled Olympus RC II 8×21 Metal Magenta:Elegantní, kompaktní a snadno …

Více info zde
★★★★★★★★★★81%
Cena: 1 593 Kč

2.místo

Olympus RC II 8×21 Pearl White

Dalekohled Olympus RC II 8×21 Pearl White:Kompaktní a vysoce kvalitní …

Více info zde
★★★★★★★★★★91%
Cena: 1 593 Kč

3.místo

Odeon 8×42

Dalekohled Odeon 8×42:Rádi byste sledovali zvěř či krajinu? Binokulární dalekohled …

Více info zde
★★★★★★★★★★89%
Cena: 1 790 Kč

4.místo

Praktica Falcon 8×40

Dalekohled Praktica Falcon 8×40: PRAKTICA Falcon 8×40 je dalekohled s …

Více info zde
★★★★★★★★★★87%
Cena: 1 299 Kč

5.místo

Nikon Aculon T02 10×21 černý

Dalekohled Nikon Aculon T02 10×21 černý:Máte rádi pozorování zvěře, krajiny …

Více info zde
★★★★★★★★★★87%
Cena: 1 989 Kč

6.místo

Praktica Falcon 10×50

Dalekohled Praktica Falcon 10×50: PRAKTICA Falcon 10×50 je dalekohled s …

Více info zde
★★★★★★★★★★80%
Cena: 1 289 Kč

7.místo

Dontop Optics Zoom 10-30×60

Dalekohled Dontop Optics Zoom 10-30×60: Připojení ke stativus Dontop OpticsProvozujete …

Více info zde
★★★★★★★★★★83%
Cena: 990 Kč

8.místo

Nikon Aculon A30 10×25 černý

Dalekohled Nikon Aculon A30 10×25 černý: Pokud hledáte kvalitní dalekohled …

Více info zde
★★★★★★★★★★93%
Cena: 1 989 Kč

9.místo

Viewlux Classic 10×50

Dalekohled Viewlux Classic 10×50: Dalekohled Viewlux Classic 10×50 je kvalitním …

Více info zde
★★★★★★★★★★80%
Cena: 909 Kč

10.místo

Nikon Aculon T02 8×21 modrý

Dalekohled Nikon Aculon T02 8×21 modrý:Rádi pozorujete zvěř, krajinu či …

Více info zde
★★★★★★★★★★90%
Cena: 1 409 Kč

CENA?

Nabídka dalekohledů je na trhu široká, stejně tak můžete vybírat z nabídky mnoha výrobců. Základní dalekohled se dá koupit za několik set korun až po více než 40 000 Kč za špičkové profesionální přístroje. Platí úměra, čím kvalitnější a více zvětšující, tím dražší. Dobrá zpráva však je, že pokud nejste profesionál, nemusíte investovat tisíce korun, abyste si dopřáli pohled dalekohledem.

Zdroje:
https://www.t3.com/features/best-binoculars
https://www.britannica.com/technology/binocular

Ohodnoťte tento příspěvek!
5/5 (3)

Redakce KvalitniVyber.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *