image

Recenze a srovnávací test s výběrem nej dalekohledů na Českém trhu PROJDĚTE SI NÁŠ TEST A VYBERTE SI TEN NEJLEPŠÍ dalekohled NA TRHU.

 • Nemarněte čas hledáním nejlepšího dalekohledu.
 • Na základě uživatelských recenzí vám pomůžeme vybrat nejlepší dalekohled pro rok 2022
 • Ušetřete s námi čas i peníze.

Pěší turistika nebo také turismus je jedním z nejoblíbenějších koníčků lidí na celém světě. Aby byl zážitek příjemný, turista si s sebou musí vzít několik věcí, které mají při takových expedicích obrovský význam, a právě ty nejlepší dalekohledy by neměli v této situaci chybět.

Většina výletů nabízí klidný výhled z jejich vrcholů, kterému se nedá odolat. A zde je vhodné místo pro špičkovou optickou techniku.

Existuje řada dalekohledů, z nichž si můžete vybrat, ale raději se držíme těch kompaktních, celistvých, protože jsou lehké a mají také vynikající zvětšovací schopnost.

Pokud si tedy plánujete nějaký dalekohled pořídit, jste na té správné stránce. Zde je 15 nejlepších kompaktních dalekohledů na trhu.

Vítěz testu spotřebitelů roku 2022

Lidovka

SILVA Pocket 7X

Dalekohled SILVA Pocket 7X:Pozorujete zvěř či krajinu pouze příležitostně a požadujete minimální rozměry dalekohledu? Monokulární …

Více info zde
★★★★★★★★★★90%
Cena: 899 Kč

Zlatá střední cesta

Praktica Hydan Straight 12-36×50 vč. stolního stativu

Dalekohled Praktica Hydan Straight 12-36×50 vč. stolního stativu:Pozorujete pouze občas a zakládáte si na co …

Více info zde
★★★★★★★★★★94%
Cena: 2 889 Kč

Vítěz testu

Nikon Prostaff 3S 8×42

Dalekohled Nikon Prostaff 3S 8×42: Lehoučké tělo a kvalitní optika – to je řada dalekohledů …

Více info zde
★★★★★★★★★★90%
Cena: 3 589 Kč

Pro náročné

Celestron Ultima 80 – 45° Angled Spotting Scope

Dalekohled Celestron Ultima 80 – 45° Angled Spotting Scope:Středně velký pozorovací dalekohled se 45° pozorovacím …

Více info zde
★★★★★★★★★★98%
Cena: 8 989 Kč

Faktory, které je třeba zvážit před nákupem kompaktního dalekohledu

Abyste se dostali k nejlepším dalekohledům, je důležité zvážit několik faktorů:

Zorné pole:

Kompaktní dalekohledy obvykle nabízejí zorné pole necelý 1 kilometr, což se hodí pro pozorování pohybujících se objektů, jako jsou ptáci. Některé dalekohledy však mají menší zorné pole, protože jsou určeny k prohlížení nepohybujících se objektů. Takže, vyberte si dalekohled podle vašich požadavků. Doporučujeme vybrat ten, který má větší zorného pole, protože širší pohled je určitě výhodou.

Povlak na čočky objektivu:

vyberte si dalekohled, který má plně potažené čočky. Minimalizují odraz světla a nabízejí mnohem jasnější a ostřejší pohled.

Vodotěsnost:

Je zřejmé, že budete dalekohled používat venku, což znamená větší pravděpodobnost kontaktu s vlhkem a deštěm. Proto je lepší zvolit vodotěsný dalekohled. Můžete si pořídit dalekohled třídy IPX4, protože jsou vodotěsné a lze je ponořit do vody až do 3 stop.

Typ skla:

V dalekohledu jsou různé druhy skel. Je třeba volit moudře:

 • BAK4: Toto sklo má mnoho výhod, jako je nízký index lomu, odolnost proti poškození a chemikáliím.
 • ED Glass: Jedná se o špičkové sklo vybavené vysoce kvalitním dalekohledem, které poskytuje křišťálově čistý obraz.

Odolnost vůči mlze:

Najdete mnoho dalekohledů, které jsou odolné proti mlze. Obvykle existují dvě možnosti. Buď čočka odolná proti mlze, nebo dalekohledy plněné inertním plynem.

Přilnavost:

Někdy nemusí být zrovna jednoduché udržet dalekohled ve správné poloze, když máte zpocené ruce. To může často vést k náhodným pádům a poškození zařízení. Chcete-li tomu zabránit, hledejte protiskluzový zpevněný dalekohled, který už nevyklouzne.

Zvětšení:

Toto je jeden z nejdůležitějších rysů dalekohledu, protože určuje, jak daleko přes něj dohlédnete. Zvětšení mezi 8x – 10x je reálné a snadno vám tak umožní vidět na vzdálenosti od 100 m do 1 km. Před zakoupením kompaktního dalekohledu tedy myslete na všechny tyto aspekty, abyste si pořídili ten nejvhodnější přesně pro vás.

Při koupi dalekohledu je třeba rozumět dvěma číslům: zvětšení a velikosti objektivu, které jsou na každém páru vždy uvedeny jako kombinace dvou čísel – obvykle 8×25, 10×25, 20×56, 25×100 atd. Pokud je uvedeno 8×25, mluvíme o zvětšení 8x a objektivu o průměru 25 mm.

V tomto případě jsou obě čísla malá, takže se jedná o přenosné dalekohledy pro každodenní použití za denního světla. Na druhém konci stupnice je pár objemných dalekohledů 25×100 – tedy 25x zvětšení a 100mm objektiv – které jsou tedy určeny pro pozorování hluboké noční oblohy za tmy, kde je rozhodující maximální sběr světla. Pokud vám jde konkrétně o pozorování za slabého osvětlení, podívejte se na našeho průvodce nejlepšími dalekohledy a brýlemi pro noční vidění.

Rozdíl v hmotnosti je překvapivý; pár dalekohledů 8×25 bude superlehký, zatímco 25×100 je příliš těžký na to, abyste ho udrželi v ruce déle než několik minut. Čím větší je zvětšení, tím větší je také pravděpodobnost, že se pořádně roztřesete. Řešením je tedy zvolit nějaký dalekohled mezi nimi. Dobrou střední cestou jsou velikosti 10×42, 10×50 nebo 15×50, které mají slušné zvětšení a lze je používat za všech světelných podmínek. Takové dalekohledy jsou praktické a mohou být velmi působivé. Asi 15x je ideální pro safari.

Nejlepší dalekohledy v roce 2022 podle nezávislého testu spotřebitelů:

1.místo

Nikon Prostaff 7S 10×42

Dalekohled Nikon Prostaff 7S 10×42:Stylové tělo a kvalitní optika – …

Více info zde
★★★★★★★★★★93%
Cena: 6 689 Kč

2.místo

FOMEI 10×25 Beater Mono

Dalekohled FOMEI 10×25 Beater Mono:Jste příležitostný pozorovatel a u dalekohledu …

Více info zde
★★★★★★★★★★90%
Cena: 1 619 Kč

3.místo

Celestron UpClose G2 Porro Binocular 7×35

Dalekohled Celestron UpClose G2 Porro Binocular 7×35:CELESTRON UP Close G2 …

Více info zde
★★★★★★★★★★93%
Cena: 1 389 Kč

4.místo

Praktica Hydan Straight 12-36×50 vč. stolního stativu

Dalekohled Praktica Hydan Straight 12-36×50 vč. stolního stativu:Pozorujete pouze občas …

Více info zde
★★★★★★★★★★94%
Cena: 2 889 Kč

5.místo

SILVA Pocket 7X

Dalekohled SILVA Pocket 7X:Pozorujete zvěř či krajinu pouze příležitostně a …

Více info zde
★★★★★★★★★★90%
Cena: 899 Kč

6.místo

Nikon Prostaff 3S 8×42

Dalekohled Nikon Prostaff 3S 8×42: Lehoučké tělo a kvalitní optika …

Více info zde
★★★★★★★★★★90%
Cena: 3 589 Kč

7.místo

Celestron Ultima 80 – 45° Angled Spotting Scope

Dalekohled Celestron Ultima 80 – 45° Angled Spotting Scope:Středně velký …

Více info zde
★★★★★★★★★★98%
Cena: 8 989 Kč

8.místo

Vanguard Vesta 8320 MONO

Dalekohled Vanguard Vesta 8320 MONO:Jste příležitostný pozorovatel a u dalekohledu …

Více info zde
★★★★★★★★★★98%
Cena: 2 289 Kč

Jak bezpečně očistit dalekohled?

Pro základní čištění:

 • Pomocí stlačeného plynu nebo stlačeného vzduchu odfoukněte uvolněný prach a velké částice. Tím výrazně snížíte pravděpodobnost poškrábání objektivu nebo zrcadla v následujících krocích a může to být vše, co je potřeba. Plyny v plechovkách obsahují hořké látky a další sloučeniny, které se mohou rozkládat nebo zanechávat usazeniny, pokud nejsou přijata vhodná opatření. Nikdy před použitím plechovku se stlačeným plynem neprotřepávejte a vždy nejprve odvzdušněte proud plynu od jakékoli optiky. Plechovku používejte ve vzpřímené poloze a pohybujte s ní pomalu nebo místo toho pohybujte optikou. Stlačený vzduch by měl být filtrován a také by měl být nejprve vypuštěn proudem mimo optiku, aby se vyfoukl případný prach v potrubí.
 • Pomocí čisticího roztoku jemně odstraňte všechny zbývající nečistoty nebo šmouhy. Doporučeným rozpouštědlem je alkohol. Můžete si vyrobit směs z čistého alkoholu a destilované vody nebo si koupit hotové ředění v místní drogerii. Nejlépe fungují ředění s 50 až 70 procenty alkoholu. Vyšší procenta se odpařují příliš rychle a mají větší šanci rozpustit optické tmely, nekovové díly a laky na mechanických částech, pokud se roztok náhodou dostane do nesprávných částí optiky nebo dalekohledu. Nižší procentuální ředění se neodpařují snadno, ale přesto mohou způsobit problémy, pokud se roztok náhodou dostane do nesprávných částí optiky nebo dalekohledu. Alkohol můžete použít rovnou nebo můžete přidat jednu nebo dvě kapky čirého tekutého mýdla na nádobí (neparfémovaného) na čtvrt litru, které pomůže odstranit nečistoty a oleje z prstů. Přidání příliš velkého množství mýdla zanechá na optice viditelné zbytky.
 • Roztokem navlhčete měkký, obyčejný kapesník nebo vatové tampony na větší optické plochy nebo vatové tampony na malé části, jako jsou čočky okuláru. Nepoužívejte příliš mnoho roztoku, protože nechcete, aby přebytečná tekutina stékala z čištěného povrchu.
 • Pro okuláry a filtry použijte tampon a otírejte jej malým nebo žádným tlakem směrem dolů rovnými tahy po povrchu okuláru, přičemž tamponem otáčejte, abyste z čočky zvedli prach. Podle potřeby postup opakujte, abyste odstranili zbývající oleje nebo prach.
 • Pro primární hlavní čočku nebo zrcadlo použijte vlhký vatový tampon nebo kapesník a jemně jej přetáhněte po povrchu rovnými tahy. Prosté tažení představuje nejmenší možnou sílu a nejmenší možnost poškrábání od zbylého prachu. Postup opakujte s novými kuličkami/utěrkami. Pokud musíte použít sílu (na lokalizovaný nános), použijte jí co nejméně, jen tolik, abyste odstranili nános, ne více, a nepoškodili optický povrch.
 • Stejný postup lze použít pro korekční destičky. Používejte radiální tahy od sekundárního zrcadla směrem ven. Postup opakujte podle potřeby. I v tomto případě by mělo být tření co nejšetrnější.
 • Drobné bodové čištění jakékoli optiky lze provádět podobně (korekční destička nebo čočka refraktoru, pokud má drobné otisky prstů). Nejprve je vyfoukejte. Poté použijte tampon/kuličku/utěrku a v případě potřeby postižené místo jemně otřete.
 • K čištění nedoporučujeme sundávat korekční destičku ani rozebírat optiku. Demontáž nebo rozebrání může vést ke ztrátě záruky. Pokud je vnitřek optiky znečištěný, zavolejte do továrního servisu.

Shrnutí

Zde je 10 nejlepších kompaktních dalekohledů, které můžete najít. Nezapomeňte si vybrat takový, který nejlépe vyhovuje vašim potřebám a vyhovuje také vašemu cenovému rozpětí.

nejlevnější a nejlepší dalekohledy

1.místo

FOMEI 10×25 Beater Mono

Dalekohled FOMEI 10×25 Beater Mono:Jste příležitostný pozorovatel a u dalekohledu …

Více info zde
★★★★★★★★★★90%
Cena: 1 619 Kč

2.místo

Celestron UpClose G2 Porro Binocular 7×35

Dalekohled Celestron UpClose G2 Porro Binocular 7×35:CELESTRON UP Close G2 …

Více info zde
★★★★★★★★★★91%
Cena: 1 389 Kč

3.místo

SILVA Pocket 7X

Dalekohled SILVA Pocket 7X:Pozorujete zvěř či krajinu pouze příležitostně a …

Více info zde
★★★★★★★★★★93%
Cena: 899 Kč

CENA?

Nabídka dalekohledů je na trhu široká, stejně tak můžete vybírat z nabídky mnoha výrobců. Základní dalekohled se dá koupit za několik set korun až po více než 40 000 Kč za špičkové profesionální přístroje. Platí úměra, čím kvalitnější a více zvětšující, tím dražší. Dobrá zpráva však je, že pokud nejste profesionál, nemusíte investovat tisíce korun, abyste si dopřáli pohled dalekohledem.

Zdroje:

https://www.celestron.com/blogs/knowledgebase/how-do-i-clean-my-telescope-optics-primary-mirrors-lenses-eyepieces-corrector-plates

https://www.t3.com/features/best-binoculars

Ohodnoťte tento příspěvek!
5/5 (3)

Redakce KvalitniVyber.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.