image

průvodce nákupem + nezávislý test zahrádkářů PROJDĚTE SI NÁŠ TEST A VYBERTE SI Tu NEJLEPŠÍ zahradní hadici NA TRHU.

  • Nemarněte čas hledáním nejlepší zahradní hadice.
  • Na základě uživatelských recenzí vám pomůžeme vybrat nejlepší zahradní hadici pro rok 2022
  • Ušetřete s námi čas i peníze.

S tolika možnostmi výběru a malým viditelným rozdílem mezi zahradními hadicemi je lákavé vybrat si tu nejlevnější. Malé rozdíly však mohou mít velký vliv na výběr nejlepší zahradní hadice a to jak dlouho hadice vydrží a jak snadné bude její použití.

Dobrá zahradní hadice by měla vydržet 5 až 10 let. Přesto mnozí nakupují hadice nižší kvality a nakonec je musí každý rok měnit kvůli netěsnostem, prasklinám nebo hnilobě. Přestože některé problémy lze opravit, je obecně cenově výhodnější koupit kvalitní hadici.

V tomto článku uvádíme přehled toho nejdůležitějšího, na co se zaměřit při nákupu nové zahradní hadice, abyste si uměli vybrat kvalitní produkt.

Vítěz testu spotřebitelů roku 2022

Lidovka

GEKO Hadice zahradní STANDARD zelená 3/4″, 20 m

Zahradní hadice GEKO Hadice zahradní STANDARD zelená 3/4″, 20 m:Uvažujete o zabezpečení vaší zahrádky dostatečným …

Více info zde
★★★★★★★★★★90%
Cena: 311 Kč

Zlatá střední cesta

HOZELOCK Zavlažovací hadice 25m Tricoflex Ultraflex 12.5mm

Zahradní hadice HOZELOCK Zavlažovací hadice 25m Tricoflex Ultraflex 12.5mm: Robustní zavlažovací hadice HOZELOCK Tricoflex Ultraflex …

Více info zde
★★★★★★★★★★91%
Cena: 910 Kč

Vítěz testu

FISKARS Hadice 20 3/4″ Q4

Zahradní hadice FISKARS Hadice 20 3/4″ Q4:Milujete svou zahrádku a chcete ji mít stále udržovanou …

Více info zde
★★★★★★★★★★94%
Cena: 1 335 Kč

Pro náročné

FISKARS Hadice 50 m 3/4″ Q4

Zahradní hadice FISKARS Hadice 50 m 3/4″ Q4:Pracujete často na zahradě a potřebujete se postarat …

Více info zde
★★★★★★★★★★97%
Cena: 2 804 Kč

Jak si vybrat nejlepší zahradní hadici

Neexistuje jen jeden druh zahradní hadice, který by byl pro každého ideální. Výběr nejvhodnější hadice bude záviset na velikosti oblasti, ve které ji budete používat, dále na účelu, ke kterému bude hadice určena, a také, kde ji budete ukládat, stejně jako na vašem rozpočtu. Obecně platí, že při výběru zahradní hadice byste měli zvážit šest nejdůležitějších aspektů.

Důležité aspekty při koupi zahradní hadice

Délka – Delší není lepší

Zahradní hadice bývají v různých délkách, např. 25, 50, 75, i 100 metrů, ale dají se koupit i jiné varianty. I když může být lákavé, koupit si jednu delší hadici a použít ji pro všechny vaše potřeby při zalévání po zahradě, nedělejte to. Nejenže je delší hadice dražší, ale je těžší se s ní pohybovat, potřebuje více úložného prostoru, může být u nich obtížné vypustit vodu před tím, než je odložíte na zimu, a také mohou vést dlouhé hadice ke snížení tlaku vody na konci.

Změřte nejvzdálenější místo od vašeho kohoutku a kupte si hadici, která mírně přesahuje tuto délku. Není vhodné za hadici moc tahat, abyste nezpůsobili nějaké zachycení nebo netěsnost.

Pokud potřebujete dlouhou zahradní hadici, doporučujeme vyřešit dvěma kratšími, které případně spojíte a tak se nebudete muset neustále tahat s dlouhou a těžkou hadicí.

Průměr hadice – šířka = průtok vody

I průměry zahradních hadic se liší. Měření jsou založena na vnitřním průměru hadice, nikoliv na vnější straně. Čím větší je průměr, tím více vody bude hadice přenášet.

Obecně nejužitečnější je šířka hadice 5/8 palců. Je to dobrá kombinace proudu vody a tlaku, aniž by byl tlak příliš silný.

Pokud je pro vás problémem hmotnost, může být nejlepším výběrem půl palcová hadice. Má nižší hmotnost, ale kvůli menšímu průměru nepřenese tolik vody. Půlpalcové zahradní hadice nejlépe pracují v délce na 15 m nebo méně a používají se pro lehké zahradnické úkony, jako jsou zavlažovací nádoby a závěsné koše. Tyto hadice nejsou vhodné pro použití s postřikovači nebo s čímkoli, co vyžaduje vyšší tlak vody (jako je mytí automobilu).

Materiál – Guma je nejlepší

Běžně jsou na trhu zahradní hadice vyrobené z gumy, vinylu nebo jejich kombinace.

Základní vinylová hadice (obvykle vyztužená) je nejméně nákladná a nejlehčí varianta, ale také nejméně robustní. Je náchylnější k zauzlování, roztříštění a praskání než jiné materiály a může se rychle opotřebit, pokud je ponechána na slunci nebo vystavena silně nepříznivému počasí. Pokud je ale problémem rozpočet a budete hadici používat pouze pro lehké zahradnické úkony, pak vinylová zahradní hadice může být dobrou volbou.

Gumové hadice jsou obecně nejsilnější a nejtrvalejší, ale jsou také mnohem dražší a může být s nimi také těžká manipulace po zahradě. Guma má další výhody spočívající v tom, že je schopna zvládnout horkou vodu, je méně pravděpodobné, že se zauzlí, odolává praskání a nerozpadnou se, pokud zůstanou delší dobu vystavené slunci. Pro použití v náročnějších podmínkách a hadici, která vydrží po mnoho sezón, je nejlepší volbou guma.

Varianta střední cesty je složená gumová / vinylová zahradní hadice.

Vyztužené hadice (obvykle vyztužené síťovinovou vložkou mezi vrstvami vinylu anebo pryže) jsou odolnější vůči zalomení a rozštěpení a mohou mít vyšší úroveň tlaku vody.

Hadice může mít i další vrstvy, na jejich počtu ovšem tak moc nezáleží, protože důležitější je, z čeho jsou tyto vrstvy vyrobeny. Posilující vrstva síťoviny je dobrým signálem.

Buďte však opatrní jak s gumovými, tak i vinylovými zahradními hadicemi, protože do vody vylučují i chemikálie a pití z takové hadice není bezpečné. Pokud tedy vy nebo vaši mazlíčci rádi pijete vodu přímo z hadice, je vhodné investovat do hadice na pitnou vodu. Obvykle jsou vyrobeny z polyuretanu a byly speciálně konstruovány tak, aby se do vody žádné škodlivé chemikálie nedostaly.

Síla – Podívejte se na tlak při prasknutí hadice

Některé typy hadic jsou náchylnější k prasknutí než jiné. Ujistěte se, že kupujete zahradní hadici odolnou vůči prasknutí.

Pevnost zahradní hadice lze měřit pomocí „poruchového tlaku“ – což je v podstatě tlak vody, při kterém je pravděpodobné, že dojde k prasknutí. Pokud budete používat hadicovou trysku nebo postřikovač, kupte si hadici s poruchovým tlakem nad 24 barů. Pokud jde o použití tlakového ostřikovače, zkontrolujte si před zakoupením hadice hodnotu poruchového tlaku, možná budete potřebovat ještě vyšší hranici.

Nejlepší zahradní hadice podle uživatelských recenzí v roce 2022

1.místo

MAGG Spirálová hadice na vodu 15m + pistole na vodu včetně spojek

Zahradní hadice MAGG Spirálová hadice na vodu 15m + pistole …

Více info zde
★★★★★★★★★★92%
Cena: 439 Kč

2.místo

MAGG Zahradní hadice černo-zelená LIGHT 3/4″ – 50m

Zahradní hadice MAGG Zahradní hadice černo-zelená LIGHT 3/4″ – 50m:Milujete …

Více info zde
★★★★★★★★★★96%
Cena: 1 369 Kč

3.místo

FISKARS Sada zavlažovací hadice Premium 3/8″ 15 m se spojkami

Zahradní hadice FISKARS Sada zavlažovací hadice Premium 3/8″ 15 m …

Více info zde
★★★★★★★★★★90%
Cena: 801 Kč

4.místo

GEKO Hadice zahradní STANDARD zelená 1/2″, 50 m

Zahradní hadice GEKO Hadice zahradní STANDARD zelená 1/2″, 50 m:Uvažujete …

Více info zde
★★★★★★★★★★92%
Cena: 424 Kč

5.místo

GEKO Hadice zahradní STANDARD zelená 1/2″, 30 m

Zahradní hadice GEKO Hadice zahradní STANDARD zelená 1/2″, 30 m:Uvažujete …

Více info zde
★★★★★★★★★★92%
Cena: 249 Kč

Typy zahradních hadic

Níže jsou uvedeny nejběžnější typy zahradních hadic spolu s našimi doporučeními.

Lehké / Light Duty hadice

Tyto hadice jsou obvykle vyrobeny z vinylu (někdy s výztužnou sítí nebo více vrstev), takže se mohou snáze zlomit. Často mají plastové vybavení, jsou dostupné v tenčích průměrech a ceny jsou v nižším rozmezí.

Lehká hadice určitě splní vaše potřeby, pokud bojujete s omezeným rozpočtem, pokud ji neplánujete používat tak často, nepotřebujete dlouhou hadici (nad 15 m) a máte nižší tlak vody nebo neplánujete používat zahradní postřikovač nebo zavlažovač.

Hadice na pitnou vodu

Pokud vy nebo vaši mazlíčci budete pít z hadice nebo pokud ji používáte k naplnění bazénu, který budou používat děti, ujistěte se, že zahradní hadice nevylučuje škodlivé chemikálie.

Většina zahradních hadic je vyrobena z materiálů, jako jsou změkčovadla, která dávají hadici pružnost, ale také obsahují chemikálie, jako je BPA, olovo a ftaláty, které se dostanou do vody v hadici. I když tyto chemikálie nepoškozují vaše rostliny, jsou pro člověka toxické.

Vybírejte hadice označené jako „ na pitnou vodu “ nebo alespoň „bez olova“ – často je najdete v zařazení pro rekreační účely. Tyto hadice jsou vyrobeny z netoxických vnitřních jader schválených potřebnými normami a nevylučují škodlivé chemikálie.

Než začnete zalévat zeleninu nebo jiné plodiny určené k jídlu, nechte vodu nejprve jen protékat hadicí, dokud nezchladne. Tak se chemikálie z hadice vyloučí, protože se zkoncentrovaly v zahřáté vodě uvnitř hadice.

nejlevnější a nejlepší zahradní hadice

Jak pečovat o zahradní hadici?

Zde je několik tipů, které vám pomohou:

  • Po každém použití se snažte z hadice vypustit vodu, aby nebyla neustále pod tlakem. To můžete snadno udělat tak, že zavřete kohoutek a odpojíte přípojku k hadicovému bubnu. Pokud to uděláte, voda se z hadice vypustí, jakmile ji navíjíte. Přes zimu je dvojnásob důležité zajistit, aby byla hadice vypuštěna. Mnoho hadic se při silných mrazech rozdělí, protože voda uvnitř hadice se rozpíná a praskne hadicové potrubí.
  • Pokud je to možné, ujistěte se, že při navíjení hadice nedochází k jejímu zalomení. Není dobré skladovat hadici se zalomením, protože by mohlo časem dojít k jejímu trvalému poškození.
  • I když to není vždy praktické, připevnění hadicového bubnu ke stěně, na kterou nedopadá odpolední slunce, je rozumným opatřením. Hadici tak ochráníte před škodlivým UV zářením, které ji časem znehodnotí.

Zdroj informací:

https://www.which.co.uk/reviews/garden-equipment/article/best-garden-hoses-arPGV5E48G15#how-to-look-after-your-hose

Ohodnoťte tento příspěvek!
5/5 (2)

Redakce KvalitniVyber.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *