Jak vyčistit pračku, aby fungovala jako nová

Pračky se časem zašpiní – nahromadí se v nich mýdlová špína a vy máte pračku, která by potřebovala osvěžit. Naučit se čistit pračku je zásadní pro udržení zápachu, plísní a nečistot na uzdě.

Zde vás provedeme hloubkovým čištěním praček s předním plněním i praček s horním plněním pomocí octa a jedlé sody (postup je u každé z nich trochu jiný). Provádějte toto hloubkové čištění jednou za šest měsíců a vaše pračka zůstane svěží a čistá.

Jak vyčistit pračku s předním plněním pomocí octa a jedlé sody?

Budete potřebovat:

  • destilovaný bílý ocet,
  • jedlou sodu,
  • lahvičku s rozprašovačem,
  • hadřík z mikrovlákna,
  • kartáček na zuby.

Přidejte bílý ocet do lahve s rozprašovačem a postříkejte vnitřní stranu bubnu. Otřete jej celý kolem hadříkem z mikrovlákna a nenechte žádný povrch nedotčený. Bílý ocet je jedním z nejlepších přírodních čisticích prostředků – bez námahy odstraňuje zbytky, usazeniny, skvrny od tvrdé vody a dokonce i mastnotu. Další na řadě jsou gumová těsnění (těsnění kolem dveří), která potřebují pořádnou péči. Při otírání jejich okolí pravděpodobně narazíte na usazeniny, plíseň, a dokonce i vlasy. To vše otřete! Do dávkovače pracího prostředku nalijte destilovaný bílý ocet a pračku napusťte horkou vodou.

Odměřte dva šálky destilovaného bílého octa a nalijte ho přímo do dávkovače pracího prostředku pračky. Nastavte pračku na nejdelší prací cyklus s nejteplejší vodou. Dále přidejte jedlou sodu přímo do bubnu a pračku znovu spusťte. Nasypte půl šálku jedlé sody přímo do bubnu pračky a spusťte ji na stejné nastavení (nejvyšší a nejteplejší).

V dalším kroku nastříkejte ocet na utěrku z mikrovlákna a vyčistěte vnější a vnitřní stranu dvířek, dokud se nebudou lesknout. Přejeďte jím po celé přední části pračky a ujistěte se, že jste se dostali i na knoflíky a ovládací panel. Poté nechte dvířka pootevřená a nechte pračku vyschnout. Plísně a houby udržíte na uzdě tím, že necháte dvířka pootevřená a necháte pračku vyschnout na vzduchu (nebo ji otřete suchou utěrkou z mikrovlákna).

Jak vyčistit pračku s horním plněním?

Nastavte automatickou pračku na nejvyšší a nejteplejší stupeň. Přidejte čtyři šálky bílého octa a zapněte ji. Jakmile se však naplní a sotva se spustí, pračku pozastavte a nechte vodu s octem hodinu odstát. Zatímco budete čekat, můžete se pustit do zbytku povrchů pračky. Nastříkejte ocet na hadřík z mikrovlákna a přejeďte jím po horní a spodní části víka, bocích a přední části pračky. Potřete každý čtvereční centimetr spotřebiče.

Dávkovače pracího prostředku a změkčovače tkanin pračky vyžadují zvláštní pozornost. Bude se vám hodit kartáček na zuby, kterým jejich otvory pořádně vydrhnete a dosáhnete jejich svěžesti a čistoty. Jakmile skončí první cyklus, nasypte do pračky šálek jedlé sody a zapněte pračku na ještě jeden výkonný cyklus (stále na těch nejteplejších/nejvyšších nastaveních).

Stejně jako u pračky s předním plněním, i u pračky s horním plněním chcete dát pračce šanci uschnout. Nejjednodušší je nechat víko nahoře, dokud nebude pěkně suché, nebo ho můžete vytřít suchou utěrkou z mikrovlákna.

Udržování pračky v čistotě

Nyní, když už víte, jak čistit pračku, vám přinášíme několik bonusových tipů, jak udržet pračku svěží mezi hloubkovými čištěními:

  • Nechte víko nahoře nebo dveře otevřené ihned po skončení pracího cyklu, abyste mu dali šanci vyschnout a zabránili vzniku plísní. To platí při každém spuštění náplně.
  • Možná budete v pokušení přidat další prací prostředek do obzvláště špinavého prádla. Odolejte tomuto nutkání! Přidání dalšího pracího prostředku nadělá více škody než užitku, protože ve skutečnosti může zanechat na oblečení zbytky mýdla a způsobit zbytečné opotřebení pračky. Podívejte se do návodu k obsluze pračky a dbejte na pravidla, kolik pracího prostředku použít. Pokud potřebujete oblečení vyčistit navíc, použijte místo přidání dalšího pracího prostředku hygienický cyklus – hygienický cyklus pere oblečení v nejteplejší vodě v prodlouženém cyklu, který je určen k likvidaci silných bakterií.
  • Každých několik praní se podívejte na součásti pračky, jako je gumové těsnění nebo míchadlo, a otřete je. Pokud má pračka filtr žmolků (jen některé pračky), nezapomeňte jej také každých několik praní vyčistit.
  • A konečně, pračku nikdy nepřetěžujte! Přetížení pračky je pro ni náročné a může způsobit její rychlejší opotřebení (navíc vaše prádlo nebude tak čisté, pokud je přístroj přetížený).

Zdroj:

https://www.architecturaldigest.com/story/how-to-clean-washing-machine-with-vinegar

Ohodnoťte tento příspěvek!
0/5 (0)

Kateřina Vachová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *