Jaké jsou vánoční barvy a co znamenají?

Ukázalo se, že červená a zelená nejsou jen hezkou dvojicí – tato barevná škála je se zimními svátky spojována již po staletí. Vánoce jsou především o jasných, jiskřivých barvách, které rozzáří dlouhé zimní noci. Zejména červená a zelená jsou dva vánoční symboly, které jsou okamžitě rozpoznatelné – a mohou vás okamžitě naladit na sváteční atmosféru. Bez těchto vánočních barev bychom si ani nepřipadali jako o svátcích.

Proč máme vánoční barvy?

Mnoho svátků má charakteristické barvy. Jedním z důvodů je to, že lidé v určitých barvách nacházejí význam, a to až do té míry, že samotná barva může vyvolat určité pocity nebo vzpomínky, říká Angelo Randaci, zahradník a odborník na symboliku barev rostlin. Například pouhý pohled na červenou a zelenou poinsettii může vyvolat živé vzpomínky na Štědrý večer u babičky a všechny ty šťastné pocity, které tam zažíváte.

Může to mít také ekonomický důvod: Signaturní barvy pomáhají při marketingu a budování značky výrobků spojených s daným svátkem. Možná již vlastníte věnec na dveře, ale koupí nového, zdobeného červenou a zelenou barvou, dáte najevo svou vánoční náladu.

Kde jsme sehnali červenou a zelenou barvu

Kořeny tohoto barevného značení můžeme vysledovat v průběhu staletí až do doby, kdy barvy samy o sobě měly symbolický význam, případně jako způsob zdůraznění významného rozdělení nebo hranice, tvrdí doktor Spike Bucklow, historik umění z Hamilton Kerr Institute na Cambridgeské univerzitě, který na toto téma provedl rozsáhlý výzkum.

Před staletími si staří Keltové vážili červeně a zeleně zbarvených cesmín, protože jsou stále zelené, a věřili, že cesmína má udržovat zemi krásnou během mrtvé zimy. Při oslavách uprostřed zimy používali tuto světlou rostlinu jako symbol ochrany a prosperity. Poté se červená a zelená barva běžně používaly na náboženských zástěnách, tzv. rodech, ve středověkých kostelech. Bylo to pravděpodobně způsobeno tehdejší dostupností inkoustových pigmentů, ale upevnilo to tuto barevnou kombinaci a spojilo ji s Ježíšem.

Lidé ve viktoriánské éře pokračovali v těchto barevných motivech na svých přáníčkách a dekoracích a kombinovali zimní i náboženskou symboliku.

Náš tip

Přemýšleli jste někdy, jak by mohla vypadat vánoční sezóna bez stresu? Co takhle zvolit minimalistické Vánoce?

Jaké jsou vánoční barvy a co znamenají?

Červená a zelená jsou klasické vánoční barvy, ale nejsou to jediné odstíny spojené s těmito svátky – a každý z nich má svůj zvláštní význam, říká Randaci. Rozhodně je třeba na to pamatovat při výběru vánočních ozdob a dalších nejrůznějších svátečních dekorací.

Červená

Tento sytý odstín symbolizuje krev Ježíše Krista, jehož narození svátky oslavují. Obecně se červená často používá jako symbol lásky, odvahy a romantiky, což jsou další oblíbená sváteční témata.

Zelená

Stálezelené rostliny, jako je cesmína a jmelí, se o Vánocích používají jako symboly Kristova života a jeho věčné povahy. V pohanských dobách byly mocnou připomínkou toho, že příroda stále roste, a to i v chladných dobách. Zelená barva často symbolizuje peníze, štěstí a zdraví během svátků i v novém roce.

Zlatá

Zářivé zlato je často používaným znázorněním slunce a Syna (míněn Syn Boží) a používá se o Vánocích, aby vneslo světlo do temnoty. Tento krásný kov byl také jedním z darů, které mudrci přinesli Ježíškovi, a stále je oblíbeným svátečním dárkem. Zlato se používá k vyjádření bohatství, prosperity a půvabu.

Bílá

Co je vánočnější než pokrývka čerstvého bílého sněhu? Bílá barva také odkazuje na pohanské slavnosti zimního slunovratu. Představuje čistotu a vítězství dobra nad zlem, což jsou dvě silná vánoční témata.

Fialová

Tento sytý odstín možná není na prvním místě vašeho seznamu vánočních barev, ale je hlavní barvou adventu, období před Vánoci, kdy se křesťané postí a činí pokání v očekávání Kristova narození.

Zdroj:
https://www.rd.com/article/christmas-colors-green-red/

Ohodnoťte tento příspěvek!
0/5 (0)

Kateřina Vachová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *