10 rostlin, které ochrání váš pozemek před hmyzími škůdci

Je to nevyhnutelné – právě když se posadíte, abyste si užili klidnou chvilku na zahradě, ozve se otravný bzukot hmyzu. Vaše naděje, že si na terase v klidu vychutnáte šálek kávy, jsou rychle zapomenuty, protože jste najednou zaměstnáni odháněním hmyzu. Bohužel neexistuje zahrada bez škůdců, ale některé druhy rostlin, zejména bylinky, hmyz nemá příliš v lásce.

Pokud se tedy snažíte udržet otravné škůdce na uzdě, umístěte několik těchto rostlin do nádob strategicky rozmístěných po zahradě či terase a těšte se na příjemně strávený čas bez obtěžujícího hmyzu.

Levandule

Levandule, po staletí oblíbený uklidňující prostředek, odpuzuje blechy, můry, komáry a mnoho dalšího hmyzu. Olej získaný z květů je sice účinným repelentem proti komárům, ale i samotná rostlina dokáže zahnat nevítaný hmyz. Až budete kolem venkovního posezení aranžovat rostliny levandule, nezapomeňte jednu z nich umístit v blízkosti dveří, abyste zabránili vniknutí domácích mušek do domu.

Chryzantémy

Jasné květy chryzantém obsahují pyretrum, které se často používá v přírodních repelentech a šamponech pro psy. Tato chemická látka dokáže hubit a odpuzovat mravence, klíšťata, blechy, pavouky, šváby, japonské brouky a dokonce i štěnice. Díky této vlastnosti je oblíbenou společenskou rostlinou odpuzující hmyz v zeleninových zahradách, ale květináče plné barevných chryzantém jsou také vítaným doplňkem všech venkovních posezení.

Bazalka

Bazalka je chutná k jídlu a zároveň odpuzuje komáry a domácí mouchy. Umístěte nádoby s bazalkou kolem venkovních prostor, kde rádi odpočíváte. Můžete ji dokonce použít k výrobě vlastního přírodního repelentu proti hmyzu tak, že do nádoby s velkou hrstí listů a stonků nalijete asi 100 ml vroucí vody. Směs nechte několik hodin louhovat, sceďte a poté přidejte 100 ml levné vodky. Směs nalijte do lahvičky s rozprašovačem a používejte, kdykoli jste venku.

Nasturcie

Nasturcie má dlouhodobě pověst účinné doprovodné rostliny, protože uvolňuje do vzduchu chemickou látku, která odpuzuje řadu druhů hmyzu včetně mšic a blanokřídlých. Ať už nasturcie vysadíte na zeleninovou zahradu, do nádob kolem terasy nebo podél záhonů, tato snadno pěstovatelná letnička ochrání sebe, ostatní rostliny i vás před nežádoucími návštěvníky.

Citronová tráva

Citronelový olej, známý pro své použití ve svíčkách na terasy proti hmyzu, pochází z rostliny citronové trávy, takže není překvapivé, že i samotná okrasná tráva dokáže svou silnou vůní odradit komáry. Chcete-li zdvojnásobit své schopnosti v boji proti škůdcům, zasaďte kolem terasy citronovou trávu a v době, kdy je hmyz obzvlášť nepříjemný, používejte svíčky citronella. Tato tráva, pěstovaná jako jednoletka, dosahuje během sezóny výšky přes 1 metr a docela dobře se jí daří v nádobách.

Měsíček

Komáři a mšice nesnášejí vůni měsíčků, ale tyto veselé květiny jsou mezi zahrádkáři oblíbené. Ve většině zahradnických zón se pěstují jako letničky a dávají přednost plnému slunci a dobře propustné půdě. (Pozor: pokud je vysadíte do stínu, budou náchylné k padlí.) Umístěte je strategicky do zeleninové zahrady nebo do květináčů kolem terasy, abyste odradili dotěrný hmyz.

Citronový tymián

Tato odolná bylina odpuzuje komáry pouze tehdy, když její listy rozdrtíte, aby se uvolnily éterické oleje, ale to netrvá dlouho! Jednoduše rozmístěte po terase několik květináčů s citronovým tymiánem, a když budete sedět venku, překvapte vznášející se komáry tím, že rozdrtíte několik listů rostliny, aby se uvolnila vůně.

Máta

Aromatické listy, stonky a květy máty odpuzují komáry. Tuto rostlinu však nechte v květináči – agresivně se šíří a mohla by vám ovládnout malou zahrádku. Místo toho rozmístěte po terase květináče plné máty a vytvořte si tak zónu bez škůdců. Pokud chcete, můžete si dokonce vyrobit přírodní odpuzovač hmyzu smícháním mátového oleje s jablečným octem a vilínem. Lehké mlžení, když jste venku, zažene dráždivý hmyz.

Petúnie

Petúnie jsou nejen krásné a sladce voní, ale také přirozeně chytají různé druhy hmyzu, včetně japonských brouků, mšic, listonohů a mnoha dalších. Tyto veselé rostliny mají lepkavé chloupky, které hmyz skutečně lapají, a kořeny nakonec absorbují živiny z těl jejich kořisti. Přestože petúnie dávají přednost plnému slunci, nádoba s těmito bohatě kvetoucími rostlinami se bude dobře vyjímat i na stinném stole na terase.

Rozmarýn

Tento oblíbený kulinářský prostředek odpuzuje komáry a další obtížný hmyz, ať už jsou listy rozdrcené, nebo neporušené, takže je skvělým doplňkem nádob strategicky rozmístěných po zahradě. Chcete-li si připravit rozmarýnový repelent na hmyz, povařte svazek listů a stonků 30 minut v litru vody. Tekutinu přeceďte, nalijte do lahvičky s rozprašovačem a uložte v chladničce, dokud ji nebudete potřebovat rozprašovat po okolí.

Ohodnoťte tento příspěvek!
5/5 (1)

Kateřina Vachová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *