Jak odmrazit lednici s mrazákem?
Dokážete si představit život bez lednice s mrazákem? Nahromaděný led v mrazáku může být pěkná otrava. Je to problém, kterého se chcete co nejdříve zbavit. Když se v mrazáku nahromadí led, vaše oblíbené potraviny nejsou dostatečně mraženy a vy nakonec většinu z nich vyhodíte do koše.
Horší však je, že když led pokryje vnitřní teplotní čidla a větrací otvory, vyčerpává vaši ledničku tím, že ji nutí pracovat nadměrně dlouho – plýtvá energií a zhoršuje nahromadění ledu. Jak často byste tedy měli mrazák odmrazovat a jak to udělat? Pojďme se do toho rovnou pustit.
Jak často byste měli odmrazovat lednici s mrazákem?
Ať už se vaše lednička odmrazuje automaticky, nebo ne, doporučuje se ji odmrazovat alespoň jednou až dvakrát ročně. Je však nezbytné, abyste si v návodu k obsluze našli jednoznačnou odpověď na tuto otázku. Pokud se vaše lednička odmrazuje ručně, měli byste ji odmrazit, když led v mrazáku ztloustne na půl až jeden centimetr. Necháte-li ho vytvořit silnější, ohrožuje to energetickou účinnost vaší ledničky a prodlužuje to případný proces odmrazování.
Co je třeba udělat před rozmrazováním
- Před zahájením odmrazování vždy odpojte ledničku od elektrické sítě, ať už si myslíte, že odmrazování potrvá jakkoli krátce. Ponechání ledničky při odmrazování v chodu činí odmrazování o to náročnějším a způsobuje zbytečnou spotřebu elektrické energie.
- Nezapomeňte také přenést všechny potraviny z přístroje do chladicího boxu s ledem, abyste zabránili zkažení těch nejvíce se kazících potravin. Tento krok je zásadní, protože vám také dává možnost vyjmout z mrazáku zkažené nebo prošlé potraviny.
- Nezapomeňte, že rozmrazené maso, jako je krůtí a kuřecí, by se nemělo znovu zmrazovat. Rozmrazováním se maso ještě více rozkládá, což je proces, při kterém se z něj vyplavuje vlhkost, a tím se snižuje kvalita a chuť masa.
- Veškeré chlazené nebo mražené maso se snažte spotřebovat do týdne před rozmrazením ledničky, protože v rozmrazeném mase se bakterie tvoří rychleji než v čerstvém mase.
- K pohlcení vlhkosti na spodní polici mrazničky použijte několik starých ručníků, abyste zabránili úniku vlhkosti při odmrazování mrazáku.
- Přestože je postup odmrazování u jednotlivých modelů podobný, je nezbytné vytáhnout návod k obsluze ledničky a projít si jej, abyste nepostupovali v rozporu s pokyny.
- Pro urychlení procesu odmrazování vyjměte police a zásuvky. Jakmile je vyjmete, využijte příležitosti a očistěte je ve dřezu mýdlovou vodou. Pokud jsou zásuvky příliš velké na to, aby se vešly do dřezu, můžete je ošetřit antibakteriálním sprejem a otřít.
- Nejenže to pomůže urychlit proces odmrazování, ale vyjmutím polic a zásuvek získáte skvělou příležitost poskytnout jim důkladnou očistu.
6 tipů, jak odmrazit lednici s mrazákem
TIP 1: Počkejte, až led roztaje
Jedná se o jednoduchý způsob rozmrazování. Stačí pouze odsunout ledničku od zdi, odpojit ji ze zásuvky a otevřít dveře, aby led při pokojové teplotě roztál. Odsunutí ledničky od zdi vám umožní odstranit případné úniky vody a vyčistit prostor pod a za ledničkou. Pod ledničku položte několik ručníků, které pohltí vodu, jež bude unikat při tání námrazy. Přebytečnou vodu setřete dalším ručníkem, aby se nerozšířila do zbytku místnosti. Může trvat jednu až dvacet čtyři hodin, než všechna námraza nebo led roztaje. Tento způsob odmrazování tedy vyžaduje hodně času a říká si o pozornost. Pokud však nemáte čas nebo trpělivost, zvažte vyzkoušení několika níže uvedených postupů rychlejšího odmrazování.
TIP 2: Použijte fén na vlasy
Pokud nemáte čas čekat, až všechna námraza roztaje, zejména v chladném období, můžete vyzkoušet rychlejší způsob rozmrazování, například pomocí fénu. Pokud dodržíte všechna základní bezpečnostní opatření, může být použití fénu k odmrazení ledničky bezpečným a rychlým způsobem, jak rozpustit nahromaděný led.
Mezi tato bezpečnostní opatření patří:
- Stát mimo dosah jakékoli stojaté vody.
- Udržování fénu a jeho kabelu mimo dosah ledu nebo vody.
- Soustředění se vždy pouze na jednu oblast zajistí, že se fén nepřehřeje.
- Udržujte fén v dostatečné vzdálenosti od stěny nebo chladících těles ledničky, aby nedošlo k jejímu poškození.
- Vyložte dno mrazáku savými látkami, které zachytí roztátý led.
Jakmile začnou tát okraje, pokračujte ve vyfukování horkého vzduchu na led a zároveň pomocí plastové škrabky led jemně seškrábejte ze stěn. Fén používejte pouze v případě, že vaše lednička nemá izolaci z polystyrenu, který by se mohl roztavit.
TIP 3: Použijte ventilátor
Místo fénu můžete k odmrazování ledničky použít ventilátor. Použití větráku je méně namáhavé, protože rovnoměrně cirkuluje teplý vzduch v ledničce. Tato metoda by však mohla v případě horkého ročního období zvýšit teplotu v místnosti, takže by v domě bylo nesnesitelné horko. Nejlépe tedy funguje v zimě, kdy je chladné počasí – ventilátor nejen rozpouští led, ale také udržuje dům teplejší. Chcete-li ventilátor použít k odmrazování, odpojte ledničku od sítě a otevřete dveře. Ventilátor postavte před mrazák. Horký vzduch z ventilátoru umožní rychlejší tání ledu. Přestože tento proces může také zabrat značné množství času, zejména pokud je nános ledu silný, je rychlejší, než čekat, až led roztaje při pokojové teplotě. A nemusíte vynakládat tak velké úsilí.
TIP 4: Postavte misky nebo hrnce s horkou vodou na police.
Pokud nemáte chuť používat k odmrazování ledničky fén nebo ventilátor, můžete led rozpustit tradiční metodou, kdy na police za zavřenými dveřmi ledničky umístíte misky s vařící vodou. Pára z horké vody rozpustí led a přirozeně ho uvolní ze stěn. Jakmile se led dostatečně uvolní, můžete proces urychlit pomocí plastové škrabky, kterou led jemně seškrábnete ze stěn, nebo jej po přibližně 30 minutách odstraníte ručně pomocí houbičky. V závislosti na tloušťce ledu přibližně po každých 10 minutách vroucí vodu vyměňte. Pod každý hrnec nebo pánev je nutné umístit silnou utěrku, protože by mohly poškodit police. Dbejte také na to, aby byl v ledničce dostatek místa, kam se hrnce a pánve vejdou.
TIP 5: Použijte horký hadřík a čistý líh
Pokud máte pouze tenkou vrstvu námrazy, nemusíte použít žádnou z výše uvedených metod. Můžete použít horký hadřík s trochou čistého lihu. Chcete-li lednici rozmrazit touto metodou, namočte kuchyňskou utěrku do vroucí vody a nalijte na ni alkohol. Poté vlhkou utěrkou potřete led, aby se uvolnil. Při použití této metody je nejlepší soustředit se na malé kousky ledu na okrajích. Jakmile led povolí, opatrně jej odstraňte a poté otřete okolí ledové plochy, abyste ji odstranili.
TIP 6: Škrábání
Jedná se o nejoblíbenější metodu rychlého odmrazování ledničky. Mohlo by však snadno dojít k poškození vnitřních částí ledničky, proto při použití této metody musíte pracovat opatrně. Tato metoda vyžaduje, abyste měli dřevěnou lžíci nebo plastovou stěrku. Vyvarujte se používání kovových předmětů k seškrabávání ledu, protože byste mohli snadno propíchnout plynové potrubí nebo stěnu mrazáku nebo se zranit. Tato metoda může být zdlouhavá, proto je nejlepší ji používat společně s některou z dalších technik uvedených v tomto článku.
Jakmile rozpustíte veškerý led a námrazu v ledničce, použijte lžíci jedlé sody, rozpusťte ji v teplé vodě a dejte ji do lahve s rozprašovačem. Postříkejte povrchy a hadříkem vyčistěte případný nepořádek uvnitř ledničky. Pomocí teplé vody a čistého hadříku lednici opláchněte a poté ji osušte ručníkem. Po vyčištění ledničky zavřete dveře a poté ji opět zapojte. Nechte ledničku asi hodinu vychladnout, než do ní opět vložíte potraviny.
Další doporučení při rozmrazování
Plánujte dopředu
Pokud máte v lednici silnou vrstvu ledu, může proces odmrazování trvat několik hodin. Proto by bylo nejlepší, kdybyste měli připravený chladící box, kde byste mohli dočasně uchovávat potraviny podléhající rychlé zkáze.
Multitasking
Využijte této příležitosti k vyčištění vnitřku a vnějšku ledničky, včetně cívek kondenzátoru, abyste po procesu maximalizovali její účinnost.
Vypněte ledničku ze zásuvky
Urychlíte tím proces odmrazování a zabráníte zbytečným ztrátám energie.
Mějte po ruce dostatek starých utěrek.
Abyste se vyhnuli shonu s vytíráním tající vody při každém kapání, položte na dno ledničky nebo mrazicího oddílu několik starých ručníků nebo utěrek, které ji nasáknou.