Vánoce s omezeným rozpočtem: Jak ušetřit peníze na Vánoce!

Položili jste si někdy otázku, jak si užít skvělé Vánoce i s omezeným rozpočtem? Vánoce jsou notoricky známým obdobím, kdy lidé utrácejí spoustu peněz a zadlužují se nákupem vánočních dárků pro své blízké. Mnohdy bez toho, aby měli plán, jak následně dluhy splatit. I když nepatříte k těm, kteří utrácejí extravagantní částky, vytvoření plánu, jak neutratit všechny úspory za Vánoce, vám rozhodně může pomoci mít své finance neustále pod kontrolou.

Nejprve je třeba říci, že při tvorbě vánočního rozpočtu je třeba zvážit všechny výdaje, nejen dárky. Výdaje na balicí papír, ozdobné krabice, mašle, jmenovky apod. se mohou rychle nasčítat. Pokud uvažujete o uspořádání vánoční večeře u vás doma, budete muset zohlednit výdaje na veškeré potraviny, které je třeba zakoupit. Mějte to na paměti při sestavování seznamu hostů, protože čím více lidí budete hostit, tím to bude nákladnější.

Nyní si probereme, jak postupovat, abyste vánoční svátky zvládli bez nadměrné finanční úhony:

1. Sepište si seznam obdarovaných

Nejprve si sestavte seznam, komu plánujete koupit dárky, a maximální částku, kterou jste ochotni za každou osobu utratit. Využijte nynější podzimní sezónu výprodejů. Čím dříve si peníze dáte stranou, tím menší váš vánoční stres bude. Už nebudete muset přemýšlet, kolik si můžete dovolit utratit navíc, protože toto číslo jste si již předem stanovili a našetřili.

2. Založte si speciální vánoční spořicí účet

Jakmile se rozhodnete, na co budete od nynějška do Vánoc šetřit, můžete se rozhodnout, jak nejlépe uspořádat finanční prostředky, abyste je neutratili. Za tímto účelem si můžete založit spořicí účet, který určíte speciálně pro vánoční nebo sváteční úspory. Nemělo by být možné z něj snadno převádět peníze tam a zpět, jinak by se mohlo stát, že peníze, které se snažíte odložit na svátky, místo spoření utratíte.

3. Zapracujte spoření na Vánoce do svého rozpočtu

Nyní, když víte, kolik musíte ušetřit, budete chtít tuto částku začlenit do svého rozpočtu. Jak to uděláte? V závislosti na tom, kolik celkem potřebujete na nákup dárků, budete chtít tuto částku vydělit počtem týdnů, které vám zbývají od teď, kdy začnete šetřit do Štědrého dne. To vám dá dobrou představu o tom, kolik byste měli každý týden odkládat na dárky. Tuto týdenní částku pak můžete sečíst a určit, kolik by měly činit vaše dvoutýdenní nebo měsíční úspory.

4. Naplánujte si vánoční nákupy dopředu a nakupujte chytře

Vřele doporučujeme nakupovat online a vyřídit si nákup dárků včas. Pokud se rozhodnete jít do obchodu, naplánujte si to dopředu. Naplánujte si, ve které dny budete nakupovat, které obchody navštívíte a co budete kupovat. Také byste měli nechat doma kreditní karty a používat pouze peníze, které máte našetřené. Nezapomeňte, že jde o to, abyste se vyhnuli jakémukoli zadlužení. Využijte slevové kupony či aplikace pro vrácení peněz.

5. Zůstaňte motivovaní šetřit peníze na Vánoce

Jako obvykle je důležité najít ve svém rozpočtu výdaje, které byste mohli snížit nebo za které byste mohli utratit méně. Možná je teď vhodná doba rozhodnout se, jakých levných nebo bezplatných aktivit se vaše rodina může v létě zúčastnit. Knihovny mají vždy skvělé letní programy pro děti i dospělé. Jsme také pevně přesvědčeni, že nemůžeme ušetřit to, co si nevyděláme. Takže až si budete procházet čísla, zjistěte, zda je pro vás rozumné, nebo dokonce nutné, vzít si na Vánoce nějakou vedlejší práci.

6. Buďte kreativní při rozdávání vánočních dárků

Pevně věříme, že méně je více. Chceme lidem koupit svět, ale musíme si připomínat, že toho pravděpodobně nepotřebují tolik, jak si myslíme. V mnoha případech stačí dát jen jeden dárek a pomůže vám to dodržet rozpočet.

Baví vás vyrábět věci? Dalším kreativním způsobem, jak ušetřit peníze za vánoční dárky, je vyrobit si dárky sami. Může jít o fyzické předměty, jako je oblečení nebo drobnosti, nebo o doma upečené zboží, jako je cukroví a koláče. Můžete také přemýšlet o tom, že místo věcí budete darovat zážitky, na ty se, na rozdíl od materiálních věcí, nezapomíná.

Zdroj:
https://www.clevergirlfinance.com/blog/christmas-on-a-budget/

Ohodnoťte tento příspěvek!
0/5 (0)

Kateřina Vachová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *