Tipy pro péči o trávník pro začátečníky
Péče o první trávník je skvělý pocit. K tomuto okamžiku jste se dopracovali a nyní je tráva pod vašima nohama ve vašich rukou. Když se naučíte, jak pečovat o svůj první trávník, můžete se dočkat naplnění svých plánů na svěží, hustý trávník a zábavu na dvorku.
Poznejte svou půdu
Pokud jde o trávník, to, co se děje nad zemí, odráží to, co se děje pod ní. Nechte si poradit od profesionálů v oblasti trávníků a otestujte svou půdu, abyste znali výchozí bod pro základní údaje, jako je pH půdy. Přesné vzorky půdy si můžete odebrat sami. Pro problematická místa, jako jsou holé plochy nebo úseky s nežádoucím mechem, vezměte samostatné vzorky. Informujte laboratoř o tom, že testujete plochy trávníku; může vám přizpůsobit doporučení tak, aby váš trávník odpovídal vašim plánům.
S výsledky testů v ruce proměňte doporučení v projekty. Problémy odstraňte hned; neriskujte, že se budou opakovat. Použijte půdní změny podle doporučení laboratoře, abyste zlepšili potenciál svého trávníku. Například vápno obnovuje rovnováhu pH půdy, aby trávy mohly čerpat dostupné živiny. Nejprve zasáhněte těžká místa a poté opravte holé části trávníku. Pokud jsou součástí vaší rodiny domácí mazlíčci, určitě se u vás vyskytnou nějaké škody způsobené domácími zvířaty. Ale nebojte se, zdravý trávník a spokojení psi mohou existovat vedle sebe.
trávník pro váš region
Trávy vhodné pro svou pěstitelskou oblast vytvářejí výjimečné trávníky. Stejně jako zahradní květiny nebo keře se i trávníky liší svými klimatickými preferencemi a tolerancí k suchu, stínu a dalším podmínkám. Jednou z výhod osiva oproti drnům je rozšířený výběr odrůd trávy se specifickými vlastnostmi, od odolnosti až po strukturu pod bosýma nohama.
Osejte a nezapomeňte na výživu
Ať už vyséváte nové plochy, přeséváte trávník nebo zahušťujete stávající trávník, důležité je načasování. Naplánujte si výsev tak, aby odpovídal sezónnímu růstu trávy a nejvhodnější době pro její zasetí.
Trávníky potřebují správnou výživu. Dusík je obzvláště důležitý, aby byl váš trávník svěží, živý a zelený. Výsledky půdních testů vám doporučí, kolik kilogramů dusíku ročně váš trávník potřebuje a to na základě jeho organické hmoty a dalších faktorů. Čísla na etiketách hnojiv odhalují procentuální podíl skutečného dusíku a dalších živin, které produkty obsahují, takže můžete produkt přizpůsobit svým potřebám. Buďte však opatrní: příliš mnoho nebo příliš časté hnojení způsobuje více škody než užitku. Stanovte si plán hnojení, který odpovídá potřebám vašeho trávníku, a dodržujte ho.
Boj proti plevelům
I čerstvě vysazené trávníky obvykle zdědí plevel a semena plevelů. Plevel soupeří s trávou o živiny, vodu a světlo. Přečtěte si informace o běžných plevelech v trávníku a o tom, jak hubit širokolisté plevele, abyste se zbavili pracnosti a nákladů na opakované ošetřování.
Vyhněte se preemergentním přípravkům na hubení plevele, jako jsou například přípravky na ochranu proti krabilici, a kombinovaným hnojivům na hubení plevele a krmení všude tam, kde vyséváte nové travní semeno. Tyto přípravky jsou určeny k tomu, aby bránily semenům plevelů v klíčení a řádném zakořenění, ale stejným způsobem mohou působit i proti travním semenům. Zaměřte se na odolné trávníkové plevele pomocí účinných bodových ošetření.
sekejte pro výšku a zdraví
Vždy dodržujte osvědčené postupy pro sekání trávníku a sekejte podle růstu trávy, nikoli podle dne v týdnu. Výška sečení se liší podle typu trávy a ročního období. Některé druhy trávy, jako je bermudagrass, je vhodné udržovat krátce, zatímco jiné druhy potřebují větší výšku. Horká období vyžadují vyšší výšku sečení všude. Výšku sečení měňte postupně během několika sečí. Nikdy neodstraňujte více než třetinu délky stébla najednou, jinak hrozí, že potlačíte dobrý růst nad zemí i pod zemí.
hospodařte s vodou
Trávníky rostou nejlépe, když jsou zalévány hloubkově a v méně častých intervalech. Časté zavlažování podporuje mělké kořeny náchylné k suchu a jiným stresům. Díky správným postupům zavlažování a odrůdám trávy šetřícím vodu můžete snížit spotřebu, ušetřit na účtech a vypěstovat zdravější a odolnější trávu. Zalévání a další úkony spojené s trávníkem se přirozeně mění měsíc od měsíce díky sezónnímu kalendáři péče o trávník, ale vždy byste se měli přizpůsobit tomu, co se na vašem trávníku děje.