Stromy mohou být recyklovány nebo dokonce pronajímány, aby nebyly jen parádou během vánočních svátků, která pak končí u popelnic.
Každý rok mě napadá ta samá myšlenka, obvykle to bývá po silvestrovské noci. Přemýšlím, že zase budu muset při přemisťování zápasit s vysušenou jedlí, jejíž povislé větve za sebou zanechají jen pichlavou stopu jehličí. Ptám se sám sebe: „Proč se proboha tradice stromků uvnitř domů stala klíčovým prvkem vánočních tradic?“. A co je neméně důležité, projde mi příští rok doma, když světýlky obalím nejbližší pokojovou rostlinu?
Tradice vánočních stromků
Stejně jako mnoho dalších druhů náboženství, pověr, zvyků a mýtů, které tvoří vánoční příběh, i původ tradice s vánočním stromkem je těžké určit.
Možná neznáme přesný původ, ale první záznamy o rozeznatelně svátečních stromech se ve střední Evropě objevují od 15. století. Používal se zimostráz, tis a cesmína, stejně jako jedle a borovice, které si dnes spojujeme s Vánocemi.
Tento zvyk se rozšířil do Británie v roce 1800, takže v době, kdy královna Viktorie, Princ Albert a jejich rodina byli vyobrazeni kolem vánočního stromku v Illustrated London News z roku 1848, byl již tento zvyk dobře zakořeněný v britské kultuře.
Téměř o dvě století později jsme tímto zvykem stále uchváceni, i když nyní pravděpodobnost padesát na padesát, zda je to strom živý nebo plastový.
Živý nebo plastový?
Debata o tom, zda jsou pro planetu lepší umělé nebo živé stromy, již nějakou dobu probíhá, ale podle Carbon Trustu má 2 m vysoký umělý strom
stopu kolem 40 kg CO2e (ekvivalent oxidu uhličitého), zatímco 2 m vysoký živý strom skoro 16 kg, pokud skončí na skládce.
Když ho spálíte nebo zkompostujete, spadne to dokonce na 3,5 kg. Takže dopad umělého stromu na životní prostředí závisí na tom, jak dlouho jste připraveni si ho ponechat. Ale mějte na paměti, že kvůli složení nemohou být recyklovány, takže budou zabírat místo na skládce ještě dlouho poté, co budeme všichni tlačit sedmikrásky. Naopak živý strom může mít i další etapu svého života. Nejekologičtější volbou je podle Carbon Trustu koupě stromku v květináči, který lze v lednu vysadit na zahradu.
Půjčovna vánočních stromků
Existuje ještě jedna ekologická možnost při výběru vánočního stromu: pronájem zakořeněného stromu, který je vrácen k opětovné výsadbě. V Praze si například můžete půjčit metr vysoký stromek již od 600 Kč. V půjčovně vánočních stromků se stromky vrací do školky, aby rostly a další rok si je opět můžete vypůjčit.
Jak pečovat o živý stromek
Ať už s kořeny nebo bez, klíč k péči o vánoční stromek je jednoduchý: voda.
Je potřeba denně zvlhčovat stromy v květináčích, aby nevyschly, a rozhodně je neumisťovat v blízkosti radiátorů nebo jiných zdrojů tepla.
Řezané stromy by měly být umístěny do stojanu s rezervoárem. Nejlepší rada, podle Stephena Reynoldse od pěstitelů Evergreen Christmas Trees, je prostě nezapomenout udržovat hladinu vody. Pokud je váš strom už nějakou dobu uřízlý, může nový řez pomoci s absorpcí vody, říká.
Recyklace stromku
Pokud zvolíte řezaný strom, volte lokálně pěstovaný zdroj. Jakmile skončí Vánoce, udělejte vše pro to, abyste jej udrželi mimo skládku: to podle Carbon Trust snižuje uhlíkovou stopu stromu až o 80 procent. Pokud zahradu nemáte, zkuste najít někoho, kdo by váš strom zkompostoval.
Za předpokladu, že máte zahradu a máte přístup ke štěpkovači, můžete s vaším stromem udělat krátký proces a použít odštěpky jako mulč kolem keřů. Pokud to nepřipadá v úvahu, můžete z nich vytvořit plot, který bude sloužit jako větrolam nebo rozdělovač jednotlivých částí zahrady.
Zatlučte dvě řady kůlů do země asi 50 – 100 cm od sebe, pak zaplňte mezeru ořezky z vašeho stromu a dalších dřevin z vaší zahrady. Jakmile dřevo začne hnít, přidejte na vršek další materiál, aby živý plot zůstal ve správné výšce: zanedlouho se zde usídlí všechny druhy hmyzu a ptáků.
Pokud to zní jako příliš mnoho těžké práce, jednoduše strom podepřete a pověste na něj nějaké krmítko pro ptáky: ptáci budou milovat přístřeší a potravu navíc. Jakmile všechno jehličí opadá nasbírejte je, a použijte tento mulč kolem kyselomilných rostlin, jako jsou borůvky a druhy rostlin Skimmie a Pieris.
A holý kmen? Uložíme jej do kouta za kůlnou nebo pod živý plot: postupně shnije a mezitím poskytne přístřeší volně žijícím živočichům. Větve by se daly odstranit a použít jako pichlavá bariéra, aby kočky nelezly na zeleninové záhony, nebo by se daly položit na křehké rostliny jako ochrana v chladném počasí.
Kmen může být znovu použit jako kůl, k lemování cesty, nebo jako podpěra pro pnoucí rostliny. Při troše přemýšlení může váš vánoční stromeček sloužit účelu ještě dlouho poté, co jsou světýlka uložena na další sezónu.
Sváteční pokojové rostliny
Co kdybychom letos porušili tradici a zvolili stromek v květináči, který sníží naši vánoční uhlíkovou stopu? Nemusí to být jen dočasný doplněk: proč neinvestovat do exempláře rostliny, která může zkrášlit váš domov po celý rok? Zde je můj výběr z nejlepších pokojových rostlin, které se mohou přeměnit na vánoční stromky:
Fíkus benjamín (Ficus benjamina)
Omotejte kolem tohoto stromu pár vánočních světýlek a sotva si všimnete, že to vlastně ani není jehličnan. Péče o něj je snadná, ale reaguje na přemisťování opadáváním listí, takže mu najděte místo, kde je šťastný a nechte ho tam dlouhodobě.
Blahočet, pokojová jedle (Araucaria heterophylla)
Tento druh je nejblížší stromu, bude vám uvnitř vesele růst a vypadat jako pravý stromek. Bohužel to není pokojová rostlina pro každého: tyto příbuzné Blahočetu chilského není jednoduché udržet naživu, protože potřebují chladnou místnost a spoustu jasného světla.
Rajská palma (Kentia forsteriana)
Tyto impozantní pokojové rostliny jsou skvělé pro stinější místnosti. Její vějířovité listy budou ozdobou v jakékoliv místnosti. V domácích podmínkách může vyrůst až do výšky čtyř metrů. To už je pořádný vánoční stromeček, nemyslíte?
Zdroj: https://www.ft.com/christmastree