pÉČE O NADZEMNÍ BAZÉNY
Vlastnictví nadzemního bazénu se nijak neliší od vlastnictví bazénu v zemi a nemusíte být mechanikem ani vystudovat chemii, abyste věděli, jak se o svůj bazén starat. Nadzemní bazény, stejně jako bazény v zemi, potřebují základní péči a údržbu. Především čištění, filtraci, testování vody, hladiny chemikálií a ochranu konstrukce.
Péče o nadzemní bazény a jejich údržba je stejně pracná jako čištění bazénu v zemi. Nástroje jsou stejné, stejně jako technika, která za nimi stojí. V závislosti na místě, kde žijete, budete muset provádět kartáčování, odkalování a vysávání. Váš stěnový odlučovač zachytí většinu plovoucích nečistot, ale při malé větrné smršti se může snadno zahltit. Pokud máte v bazénu hodně listí k zachycení, bude nejlépe fungovat velký pytlový typ síťky na listí, který zvládne i nabírání nečistot ze dna bazénu. Plochá hladinová síťka se skvěle hodí k odklízení pylu a hmyzu z hladiny bazénu.
Filtrace bazénu je nesmírně důležitá. Dbejte na to, aby čerpadlo běželo každý den alespoň 8-12 hodin. Vynechání jediného dne může způsobit, že se voda zakalí a nahromadí se řasy. To platí zejména v létě, kdy horké letní slunce způsobuje rychlý rozklad chlóru. Nikdo nemá rád zelený zakalený bazén, proto nezapomeňte v letních měsících zvýšit čas na čerpadle bazénu.
Pískové filtry a bazénové filtry DE (diatomická zemina) mají ventil, jehož otočením se obrátí průtok vody filtrem, čímž dojde k propláchnutí všech nečistot, které filtr v bazénu zachytil. Tomuto postupu se říká zpětné proplachování. Kartušový filtr se zpětně neproplachuje; místo toho se vypne čerpadlo a vyjmou se filtrační patrony a (obvykle) vyčistí hadice.
Většina nadzemních bazénů má koš odlučovače a koš čerpadla. V odlučovacím koši se shromažďují nečistoty plovoucí v bazénu a je třeba jej často čistit. Je také velmi důležité vyprázdnit koš čerpadla po každém vysávání nebo alespoň jednou týdně.
Správná péče o nadzemní bazén a jeho údržba znamená, že určitě budete muset často testovat vodu. V začátcích může být nutné testovat vodu až několikrát týdně, abyste si byli jisti, že hladina chlóru je stálá, a abyste zjistili, zda je třeba upravit chemikálie. K testování vody můžete použít buď testovací proužky, nebo testovací sadu. Obojí bude fungovat správně, ale souprava pro kapkový test je obvykle přesnější. Můžete také vzít vzorek vody do místního řetězce s bazénovými potřebami, kde vám vodu otestují – obvykle zdarma.
Kromě provozování bazénového čerpadla, které uvolňuje chlor, můžete také používat chlorové tablety v plováku, které udržují konstantní hladinu chloru v bazénu. Doporučuje se udržovat nepřetržitě alespoň 1,0 ppm (částic na milion) chloru, aby se zabránilo vzniku řas a bakterií. Můžete také použít šok (práškový chlor) k rychlému zvýšení hladiny chloru, pokud hladina klesne nebo pokud se objeví řasy.
Kromě kontroly hladiny chloru kontrolujte jednou nebo dvakrát týdně také pH a celkovou alkalitu. Pokud je hladina pH nebo alkality v bazénu příliš nízká nebo příliš vysoká, doplňte ji. Alespoň jednou měsíčně zkontrolujte hladinu tvrdosti vody a kyseliny kyanurové, které jsou rovněž důležité pro celkovou rovnováhu vody.
Péče o nadzemní bazén vás může stát spoustu peněz. Udělejte vše pro to, abyste jej ochránili před poškozením stěn, obložení a vybavení. Vždy mějte na paměti, že jakýkoli náraz do vnější části nadzemního bazénu může způsobit promáčknutí ocelového stěnového panelu. Stejně tak mohou stěny poškodit kola, která do bazénu narážejí, nebo někdo, kdo si sedne na horní zábradlí. Udržování vody v rovnováze pomůže ochránit obložení bazénu, vysoká hladina chlóru totiž může způsobit jeho zkřehnutí. Také předměty denní potřeby, jako jsou hračky, které nejsou určeny do bazénu, běžné oblečení a obuv, mohou poškodit bazénové obložení.
Vaše bazénové vybavení je vyrobeno jako odolné, protože je určeno k celoročnímu pobytu venku v přírodních podmínkách, ale padající větve stromů a záplavy mohou způsobit velké škody. Filtry, čerpadla a ohřívače uchovávejte mimo místa s velkým provozem na zahradě.