
Vybíráme nejlepší sušičku prádla 2025 Přinášíme vám test + srovnávací tabulku s výběrem nejlepší sušičky prádla v roce 2025
- Šetříme Vám čas, peníze a nervy při hledání nejlepší sušičky prádla.
- Podle výsledků nezávislých testů spotřebitelů snadno vyberete sušičku prádla s nejlepším poměrem cena – výkon.
- Po výběru nejlepší sušičky prádla zjistíme, kde se dá koupit nejlevněji.
VÍTĚZ TESTU SPOTŘEBITELŮ ROKU [YEAR1]
Lidovka
DAEWOO TD-B8GT0W20-CZ
Sušička prádla DAEWOO TD-B8GT0W20-CZ: Sušička prádla DAEWOO TD-B8GT0W20-CZSušička Daewoo TD-B8GT0W20-CZ je praktickým pomocníkem pro sušení prádla, a to buď samostatně, …
Více info zdeCena: 8 399 KčZlatá střední cesta
BOSCH WTH83256BY Serie 4
Sušička prádla BOSCH WTH83256BY Serie 4:Máte omezený prostor v domácnosti a neustále vám překáží sušák na prádlo? V tom případě …
Více info zdeCena: 14 690 KčVítěz testu
ELECTROLUX 700 DelicateCare EW7D494UC
Sušička prádla ELECTROLUX 700 DelicateCare EW7D494UC:Chybí vám v domácnosti dostatečně velký prostor pro sušení prádla? V tom případě bude výběr …
Více info zdeCena: 17 990 KčPro náročné
DE DIETRICH DDF394HWE
Sušička prádla DE DIETRICH DDF394HWE:Máte problém s vysokou vlhkostí vzduchu při sušení prádla v bytě a s následným výskytem plísní? …
Více info zdeCena: 26 990 KčJaký je rozdíl mezi sušičkami s ventilací a kondenzátorem?
Kondenzační sušičky jsou nejoblíbenější a jejich instalace je nejjednodušší. Fungují tak, že kondenzují vlhkost shromážděnou během procesu sušení horkým vzduchem a odvádějí ji ve formě vody do vyjímatelné nádoby, kterou je třeba pravidelně vyprazdňovat, obvykle po každém cyklu sušení. Většina modelů vás upozorní, když je nádrž plná, takže se nemusíte obávat zaplavení.
Kromě pravidelného vyprazdňování je jedinou další nevýhodou to, že ze stroje nevyhnutelně uniká určitá vlhkost, což způsobuje mírně vlhkou atmosféru v místnosti. Na stěnách se mohou objevit známky kondenzace, ale nic víc, než byste očekávali po horké sprše nebo koupeli.
Některé kondenzační sušičky mohou být trochu parné, takže by bylo vhodné mít při jejich provozu otevřené okno. Nebo, pokud je situace kritičtější, investujte do některého z nejlepších odvlhčovačů.
Ventilační přístroje jsou levnější a používají stejný proces sušení horkým vzduchem. Místo nádoby s vodou je však vlhkost odčerpávána přímo do volného prostoru buď vývodem umístěným přesně pro tento účel (u novějších staveb), nebo něčím, co lze popsat pouze jako velkou špinavou díru vyvrtanou do venkovní zdi, u starších domů.
Je zřejmé, že tento systém může vyžadovat odbornou instalaci a konkrétní oblast umístění v blízkosti elektrické zásuvky. Má však dva hlavní klady: nikdy nebudete muset vyprazdňovat nádrž na vodu a stěny vaší technické místnosti zůstanou příjemně suché.
Pokud váš rozpočet není tak vysoký, zvažte ventilační sušičku prádla. Tyto sušičky potřebují hadici nebo větrací otvor pro odvod teplého vzduchu a musí být instalovány u vnější stěny nebo okna.
Odvětrávané sušičky jsou levnější a z dlouhodobého hlediska praktičtější, protože všechen horký a vlhký vzduch je vyveden ven 4palcovým otvorem ve zdi. To znamená, že se nebudete muset starat o vypouštění nádrže s vodou do dřezu a stěny vaší technické místnosti budou sušší.
Jedinou zásadní nevýhodou je, že budete muset mít přístroj umístěný u venkovní zdi s blízkou zásuvkou střídavého proudu a téměř jistě budete muset využít služeb odborníka s 12palcovou vrtačkou pro vrtání do zdi. Je třeba si uvědomit, že náklady na instalaci, které hradí stavební firma, mohou v kombinaci s cenou odvětrávaného stroje snadno přesáhnout cenu kondenzační sušičky.
Co je to sušička s tepelným čerpadlem?
Ti, kteří hledají špičkovou technologii bubnových sušiček, by se dnes měli poohlédnout po sušičce s tepelným čerpadlem. Ty recirkulují teplý vzduch, čímž šetří energii, a tedy i náklady. Nejnovější modely s tepelným čerpadlem využívají horký vzduch k odsávání vody, která se pak odpařuje v nádrži. Vzhledem k jejich sofistikovaným funkcím a vynikající energetické účinnosti se jedná zpravidla o nejdražší sušičky prádla.
Pokud vám jde především o energetickou účinnost, zvažte sušičku s tepelným čerpadlem. Jejich pořízení je nejdražší, ale mohou snížit roční náklady na energii až o 50 %. Sušičky s tepelným čerpadlem propouštějí vlhký vzduch nashromážděný během sušicího cyklu přes výparník, který odstraní vlhkost a poté znovu použije stejný horký vzduch pro zbytek sušicího procesu. Kondenzovaný vlhký vzduch stále přenášejí do sběrné nádrže, kterou je třeba čas od času vyprázdnit.
Budete však muset zvážit dodatečné náklady na zařízení ve srovnání s dosaženou úsporou elektrické energie. Někteří odborníci spočítali, že může trvat až 11 let vlastnictví, než se náklady na sušičku s tepelným čerpadlem vyrovnají nákladům na levnější kondenzační nebo ventilační stroj. Sušičky také pracují při nižších teplotách a sušení prádla trvá mnohem déle. Také nebudou správně fungovat při okolních teplotách nižších než 10˚C, takže můžete vyloučit instalaci sušičky v přístavku nebo garáži, zejména pokud ji plánujete používat během typické britské zimy.
NEJLEPŠÍ SUŠIČKA PRÁDLa PODLE TESTU NÁROČNÝCH SPOTŘEBITELŮ V ROCE [YEAR1]
Co je to senzorová sušička?
Všechny sušičky, kromě těch nejlevnějších, mají vestavěné senzory naprogramované tak, aby odhadovaly množství vlhkosti v oděvu. A pryč jsou tak doby, kdy sušičky byly žrouty energie – většina z nich jsou odborníci na úspory energie. Při testu se nám z některých modelů se senzory vynořilo mírně vlhké prádlo, ale je snadné spustit další kratší cyklus, dokud nebudete spokojeni.
I když jsou tyto sušičky obecně dražší, z dlouhodobého hlediska by vám měly pomoci ušetřit náklady na provoz. Senzory mohou výrazně snížit náklady na energii, protože sušička se po dokončení práce vypne. Sušička bez senzorů bude pokračovat až do konce svého časového cyklu, takže vaše oděvy zůstanou suché a v některých případech možná i trochu poškozené.
NEJLEVNĚJŠÍ A NEJLEPŠÍ SUŠIČKA PRÁDLa
Na co se dále zaměřit při nákupu sušičky prádla?
Účinnost sušičky – se měří vysokým výkonem při nízkých provozních nákladech. Vyberte si vysoce výkonnou a účinnou sušičku výběrem sušičky se senzory vlhkosti nebo sucha, možností nemačkavého prádla pro méně žehlení, možností nastavení teploty a nejnižší možnou klasifikací sušičky Energy Star.
Programování – ovládání sušiček je do značné míry jednoduché. Existují dva hlavní typy: manuální a senzorové. Manuální modely mají nejméně dvě nebo tři nastavení: bavlna, syntetika a jemné prádlo. Senzorové sušičky mají obvykle více programů, které vám umožní zvolit nejvhodnější nastavení pro to, co právě sušíte, a minimalizovat tak riziko poškození.
Většina sušiček nabízí tři stupně sušení pro nastavení bavlny i syntetiky:
- Žehlička suchá – sušička ponechává prádlo mírně vlhké, aby se snadněji žehlilo, ale žehlení musíte provést ihned po skončení cyklu.
- Sušení ve skříni – prádlo je po skončení cyklu dostatečně suché, aby se dalo uklidit.
- Extra suché – je nejlepší pro větší předměty, jako jsou peřiny nebo polštáře, protože zajistí, že vše bude dokonale suché.
Další nastavení kterými dnešní sušičky disponují jsou sušení smíšeného prádla. Toto nastavení použijte vždy, když sušíte různé materiály. Některé sušičky jsou navíc vybaveny držákem na boty, který zavěsí boty doprostřed bubnu, když se otáčí.
Jakou velikost sušičky si mám pořídit?
Sušičky prádla mají různé velikosti bubnu, od malých 4 kg až po velkorysých 10 kg. Obecně platí, že 4 – 6kg je dobrá volba pro páry, 7 kg vyhovuje tříčlenným rodinám, 8 kg je ideální pro čtyřčlenné rodiny a 9 – 10kg se hodí pro velké domácnosti.
V ideálním případě byste měli zvážit sušičku se stejnou kapacitou, jakou má vaše pračka. Kapacita se vztahuje k hmotnosti suchého prádla, které se vejde do bubnu. Nejběžnější velikosti bubnů se pohybují mezi 6 a 10 kg, ale čím větší, tím lepší, protože tento dodatečný prostor zajišťuje lepší cirkulaci horkého vzduchu, a tím i efektivnější proces sušení.
Modely v našem přehledu mají 7-10kg bubny. To zhruba odpovídá následujícím hodnotám:
7 kg: 35 triček nebo 1 dvojitá přikrývka.
8 kg: 40 triček nebo 1 královská přikrývka.
9 kg: 45 triček nebo 1 letní královská přikrývka.
10 kg: 50 triček nebo 1 zimní královská přikrývka.
Co znamenají energetické třídy?
Provozní náklady jsou nesmírně důležité. Pračka, jejíž provoz je levnější, vás může dlouhodobě stát méně, i když je její pořízení dražší. Štítky s energetickou třídou představují dobrý způsob rychlého porovnání jednotlivých modelů, protože na první pohled můžete porovnat energetickou účinnost, kapacitu sušení a hlučnost.
V roce 2021 byl systém energetického hodnocení EU postupně zrušen. V předchozím systému byly spotřebiče odstupňovány od A+++ po D, v novém systému se plusová znaménka zrušila a nahradila se jednodušším hodnocením od A do G. Pokud je spotřebič hodnocen stupněm A, znamená to, že je maximálně energeticky účinný.
Sušičky prádla jsou prozatím ze změn vyňaty, takže se zatím stále setkáte se starým hodnocením A+++. To se však v nadcházejících měsících pravděpodobně změní, takže se nedivte, že se v souvislosti s přechodem na nový systém hodnocení začnou objevovat pračky se dvěma energetickými štítky vedle sebe. Pračka s energetickou třídou A+++ však bude rozhodně energeticky úspornější než pračka s energetickou třídou B.
Zdroje:
https://www.t3.com/features/best-tumble-dryer
https://www.expertreviews.co.uk/tumble-dryers/1405832/best-tumble-dryer-the-best-condenser-vented-and-heat-pump-tumble-dryers-from
https://www.thespruce.com/how-to-buy-a-dryer-1908396